Už len tri týždne zostávajú do 57. ročníka medzinárodného atletického mítingu P-T-S, ktorý sa pod organizačnou taktovkou Slovenského atletického zväzu (SAZ) uskutoční 9. júna 2022 opäť so strieborným štatútom seriálu World Athletics Continental Tour. Jeho dejiskom bude siedmykrát od obnovenia v roku 2016 športový komplex x-bionc® sphere v Šamoríne.

“Už sme vo vysokom štádiu príprav. Je pravda, že sme uvažovali o zmene dejiska, keďže v šamorínskom dejisku budú po P-T-S futbalové zápasy, no napokon sem našli riešenie. Opäť chceme pripraviť kvalitné podujatie a zároveň primeranú konkurenciu pre našich atlétov. Náš míting sa v konkurencii svetových podujatí drží vysoko. V období pandémie to v roku 2020 pri menšom počte mítingov bola dokonca 18. priečka, väčšinou sa však pohybujeme okolo 50. miesta v bodovom hodnotení približne 1300 atletických podujatí. Radi by sme si udržali úroveň i postavenie v rebríčku,” povedal prezident SAZ i organizačného výboru P-T-S Peter Korčok na úvod štvrtkovej tlačovej konferencie v bratislavskom Dome športu.

V programe P-T-S 2022 je 15 hlavných disciplín, z toho 7 mužských (100, 200, 400, 800, 400 m prekážok, žrď, oštep) a 8 ženských (100, 400, 800, 5000, 100 m prekážok, 400 m prekážok, diaľka, kladivo). Pripravený bude nielen hlavný aj národný program, ale v Šamoríne sa bude žiť atletikou počas celého dňa vďaka celoslovenskému finále Detskej atletiky a Štafetovému poháru SAZ pre všetky vekové kategórie.

“Prvýkrát v histórii bude míting počas dvoch dní. Súťaž v kladive žien sa z technických príčin uskutoční o deň vopred 8. júna v Trnave. Po prvý raz po obnovení péteesky sa bude v Šamoríne skákať mužská žŕdka, ktorá bola za čias mítingu na bratislavských Pasienkoch vďaka svetovým rekordom Sergeja Bubku ikonickou disciplínou podujatia. Diaľka žien bude opäť Memoriálom Evy Šuranovej, pričom v tomto roku bude mať špeciálnu príchuť, keďže uplynie polstoročie od zisku bronzu na olympijských hrách v Mníchove 1972,” poznamenal Korčok.

Vrcholom mítingu by mal byť pokus 24-ročnej Etiópčanky Gudaf Tsegayovej o extrémne rýchlych 5000 m. Halová majsterka sveta 2022 a halová svetová rekordérka na 1500 m (3:53,09/2021) môže atakovať svoj osobný rekord 14:13,32 (2021), čo je 5. najlepší čas na svete v histórii. Svetový rekord v podaní jej krajanky Letesenbet Gideyovej má zo 7. 10. 2020 vo Valencii hodnotu 14:06,62 min. “Mala by byť hviezdou nášho mítingu. Jej účasť bude zaujímavá nielen pre nás, ale aj pre divákov a fanúšikov atletiky. Počuli sme, že Tsegayová chce každý štart v tomto roku premeniť na víťazstvo. Je to výzva a boli by sme radi, keby to vyšlo a uvidíme rýchlu päťku. K dispozícii bude mať aj ďalšie krajanky,” podotkol viceprezident SAZ i organizačného výboru Ladislav Asványi.

Legendárne podujatie je každý rok pre slovenských šancou dosiahnuť v kvalitnej konkurencii hodnotné výkony na domácej pôde. Strieborný štatút okrem iného znamená, že v každej disciplíne hlavného programu sa vypláca bonus od 1500 eur za prvé po 300 eur za šieste miesto. “Disciplíny sme vyberali tak, aby mala naša špička v kvalitnej zahraničnej konkurencii šancu získať dôležité body do svetového rebríčka, ktorý je jednou z možností, ako sa kvalifikovať na vrcholy leta – júlové MS v Eugene a augustové ME v Mníchove. Z našich najlepších bude na 400 m prekážok štartovať Emma Zapletalová, ktorá bude môcť britskej rekordérke šamorínskeho štadióna Jessice Turnerovej odplatiť lanskú prehru. O dôležité body do renkingu budú bojovať šprintéri Ján Volko, Viktória Forster, prekážkarka Stanislava Škvarková, štyristovkári Šimon Bujna a Oliver Murcko. Predstaví sa aj dvojica prekážkárov na 400 m Daniela Ledecká a Martin Kučera, ktorá absolvovala v Ostrave výborný vstup do sezóny, takže obaja tiež môžu mať ambície zabojovať v kvalifikácii o MS či ME. K nim treba pripočítať aj Mateja Balucha s Patrikom Dömötörom. Žiaľ, naše kladivárske jednotky Marcel Lomnický a Martina Hrašnová nie sú úplne fit, ale zastúpiť by ich mohla Veronika Kaňuchová, ktorá je v renkingu aktuálne 35. a dobrý výkon by ju mohol posunúť do postupujúcej tridsaťdvojky,” priblížil slovenské vyhliadky šéftréner SAZ Martin Pupiš.

Daniela Ledecká pobeží na P-T-S spolu s Emmou Zapletalovou 400 m prekážok. Letnú sezónu začala 15. 5. víťazstvom v 1. kole českej extraligy v Ostrave časom 56,83 s a piaty raz v kariére pokorila hranicu 57 sekúnd. “Chcela som dokázať, že mám na kvalitný výkon už na začiatku sezóny. Verím, že v takomto trende to bude pokračovať. V Šamoríne sa mi vždy bežalo dobre a na míting P-T-S sa ako vždy teším. Pokúsim sa k tomu pristúpiť rovnako, aby aj slovenskí diváci mali zážitok,” uviedla na TB 25-ročná zverenka trénerka Kataríny Adlerovej, ktorá chce v sezóne dosiahnuť nové osobné rekordy a motiváciou je pre ňu účasť na ME či MS, o čo sa chce tiež pokúsiť.

V Ostrave sa darilo aj Martinovi Kučerovi, ktorý časom 50,22 s dosiahol svoj najlepší výkon od 8. júla 2016, keď vo finále na ME v Amsterdame finišoval siedmy za 49,82. “Preteky v Ostrave sa mi podarili. S trénerom Radoslavom Ivanom sme sa rozhodli, že to vyskúšame, keďže tréningové ukazovatele naznačovali, že by to mohlo byť dobré. V Ostrave je fantastický štadión, vždy som tam vedel bežať rýchlo. Dodalo mi to sebavedomie,” poznamenal 32-ročný Kučera po výbornom štarte do sezóny, v ktorej sa chce priblížiť k limitu na ME.

(LB)

FOTO JÁN LUKY