Halový majster Európy na 60 m z Glasgowa 2019 Ján Volko nehovorí v súvislosti s piatkovým 55. ročníkom mítingu P-T-S v Šamoríne, kde pobeží stovku, o nijakom konkrétnom čase či umiestení.

„Pokúsim sa o čo najlepší výsledok, ale môj výkon závisí od mnohých faktorov,“ pripomenul zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka. „Chcem bežať predovšetkým tak, aby som bol sám so sebou spokojný, aby som potešil fanúšikov – tých pár, čo budú môcť prísť, i tých pri televíznych obrazovkách.“

Volko nechýbal ani na jednej péteeske od jej obnovenia v roku 2016. V dvetisícosemnástom zabehol v x-bionic® sphere slovenský rekord na stovke – špičkových 10,13. „Rekordnú formu ako pred dvoma rokmi teraz nemám, ale ktovie… Občas aj motyka vystrelí,“ podotkol s úsmevom šprintérsky šampión.

V štartovej listine stovky na P-T-S 2020 figurujú okrem Volka i ďalší špičkoví šprintéri. Člen víťaznej štafety USA na MS 2019 v Dauhe Mike Rodgers, Holanďan Taymir Burnett s osobákom 10,12 i spoludržiteľ českého rekordu na 100 m (10,16) Jan Veleba.

„Na Zlatej tretre sa mi bežalo dobre 120 metrov, takže na stovku na péteeske by to mohlo v konkurencii kvalitných súperov stačiť na dobrý výkon,“ nádejal sa Volko narážajúc na „až“ siedmu priečku v Ostrave, s ktorou celkom prirodzene, nebol spokojný: „Verím, že v závere sezóny zo seba ešte niečo vyžmýkam.“

Na „tretre“ chcel zaútočiť na svoje slovenské historické maximum 15,33 sekundy. Napokon bol o 21 stotín pomalší a predstihli ho všetci súperi. Kým v minulosti v závere valcoval súperov takmer vždy on, tentoraz to bolo naopak.

„Nie je každý deň nedeľa. Naozaj netuším, čo sa stalo. Nenachádzam príčinu, prečo mi to v závere nešlo. Vôbec som nedokázal zabrať. Nemyslím si však, že v tom je nejaký vážny faktor. Zrejem moja hlava neuniesla, keď sa súperi dostali predo mňa,“ hľadal 23-ročný šprintérsky šampión príčiny nečakaného výpadku v Ostrave. „Ak by som skončil druhý či tretí časom 15,54, asi by sme teraz neskúmali, čo sa stalo. Nuž, ale sila umiestenia je veľká…“

Niečo podobné ako v Ostrave sa Volkovi stalo v auguste 2018 na ME v Berlíne. Tiež si vtedy nevedel vysvetliť príčinu slabšieho výkonu. „Rozdiel však bol v tom, že kým teraz som sa v rozcvičke cítil výborne fyzicky i mentálne, v Berlíne som bol zle nastavený už od začiatku,“ porovnával.

Ani trénerka Naďa Bendová nepovažuje ostravskú stopäťdesiatku za tragédiu. Jednoducho – stalo sa…

„Podľa dvojstovky minulý piatok v Bruseli som čakala výkon okolo 15,40. Janko vybehol prvých 60 metrov v zákrute dobre, všetci šprintéri bežali v približne jednej línii a takto to bolo až do méty 120 metrov. Potom Janko – zhasol ako fakľa. Nájsť príčinu nebude ľahké, ale už sa v tom nemienime veľmi vŕtať. Čaká nás ešte náročný program, sústredíme sa preto na ďalšie súťaže,“ zdôraznila Naďa Bendová.

„Nie som stroj alebo automat, do ktorého vhodíte mincu a maká. Tiež som iba človek,“ doplnil 23-ročný Bratislavčan.

Volko je od minulého týždňa na cestách. V piatok 4. septembra štartoval v Bruseli (200 m) prvý raz v kariére na Diamantovej lige, v utorok bežal stopäťdesiatku na Zlatej tretre v Ostrave, vo štvrtok ho uvidia Košičania na 60 yardov na JBL Jump Fest-e, odkiaľ hneď po pretekoch vyrazí do Šamorína, kde v piatok 11. septembra zakľakne do blokov na stovke na 55. ročníku P-T-S.

„Máme nabitý program, ale verím, že letnú sezónu dokončíme so cťou,“ nádejala sa trénerka.

Po Zlatej tretre však vírili Volkovi v hlave i pochmúrne myšlienky. „Dve-tri hodiny po pretekoch som túžil po tom, aby sa sezóne skončila,“ priznal úprimne. „Mohol som to vzdať už v júli po zranení, veď sezóna je bez vrcholu, olympijská kvalifikácia je pozastavená a vlastne o nič už nejde. Som však bojovník a budem sa snažiť až do poslednej chvíle.“

Po mítingu P-T-S čaká Volka ešte 15. septembra finále slovenskej ligy v Košiciach a rokuje sa aj o jeho štarte o dva dni neskôr na Diamantovej lige v Ríme. V hre je dokonca ďalšia „diamantovka“ 25. septembra v katarskej Dauhe.

„S ňou je však spojených priveľa rôznych komplikácií. Uvažujeme, či to vôbec stojí za to, aby tam Janko v súčasnej situácii štartoval,“ poznamenala Naďa Bendová.

GABRIEL BOGDÁNYI

JÁN VOLKO NA P-T-S V ŠAMORÍNE

2016 – 5. na 100 m/10,39

2017 – 3. na 200 m/20,58 (s vetrom +7,1 m/s)

2018 – 2. na 100 m/10,13 – rekord SR (v rozbehu 10,07 s vetrom +2,8 m/s)

2019 – 8. na 100 m/10,43 (v rozbehu 10,38)