Jednou z prvých hviezd 52. ročníka mítingu Pravda – Televízia – Slovnaft, ktorá zavítala do Šamorína, bol vicemajster Európy v behu na 200 m Ramil Gulijev z Turecka. Na náš míting dorazil z fínskeho Turku, kde v utorok vyhral beh na 100 m časom 10,02 sekundy. Vo štvrtok predpoludním si na spoločnom tréningu s halovým vicemajstrom Európy na 60 m Jánom Volkom vyskúšali atletický ovál v športovom areáli x-bionic® sphere.

„Trochu som po pretekoch v Turku unavený, ale do soboty je času dosť aj na oddych. V Šamoríne som štartoval už vlani, areál sa mi veľmi páči. Chcel by som sa predviesť v dobrom svetle a bežať rýchlo,“ povedal po tréningu 27-ročný Gulijev, ktorý pochádza z Azerbajdžanu.

Čo to znamená premenené na výkon? „V Turku som si zlepšil osobný rekord na 100 m na 10,02, dúfam, že si zlepším maximum aj na 200 m,“ vyhlásil. V Gulijevovom prípade to znamená čas lepší ako 19,88! Rekord mítingu Nigérijčana Olapadeho Adenikena je preto vo veľkom ohrození.

Gulijev by v tomto roku chcel získať na augustových MS v Londýne na 200 m medailu a túži raz zabehnúť stovku pod 10 sekúnd. Preferuje však dvojnásobnú trať. „Nie som silový bežec, preto mám radšej 200 metrov a na tejto trati mám aj lepšie výsledky,“ povedal bývalý juniorský majster Európy.

V Šamoríne vo štvrtok trénoval aj Ján Volko, ktorý sa v sobotu na 200 m pokúsi o slovenský rekord. Jeho aktuálne maximum má hodnotu 20,66. „Dnešný tréning naznačil, že som v dobrej forme, azda to v sobotu vyjde. O rekord sa určite pokúsim, uvidíme, aké budú poveternostné podmienky,“ uvažoval Volko.

Zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko verí, že mu ku kvalitnému času pomôžu fanúšikovia i kvalitní súperi. „S rýchlymi šprintérmi sa mi behá dobre, verím, že sa vyhecujem ku kvalitnému času,“ dúfal najrýchlejší Slovák.

V závere sobotného programu beží Volko v slovenskom kvartete ešte aj štafetu na 4 x 100 m. „Uvidíme, ako to dopadne, lebo nebudeme v najkvalitnejšom zložení, no rozhodne do toho dáme všetko. Celkom sa na štafetu teším,“ podotkol.


Organizátori P – T – S evidujú v aktuálnej štartovej listine vyše 130 atlétov z 38 krajín (5 kontinentov) vrátane Rusky Klišinovej, ktorá štartuje ako nezávislá atlétka pod neutrálnou vlajkou. Pred sobotným mítingom potešili stredajšie víťazstvá a dobrá forma Burunďana Gakemeho a Ajokovej z Ugandy na 800 m v španielskej Huelve.

Do štartovej listiny P – T – S pribudla na 800 m juniorská majsterka sveta 2016 a líderka tohtoročných svetových juniorských tabuliek (2:01,42) Adanech Feyisová z Etiópie, na 300 m mužov Turek kenského pôvodu  Ilham Tanui Özbilen (strieborný na HMS 2012 a HME 2013 a 2015, finalista OH 2012), v behu žien je prírastkom Lorene Bazolová, Portugalčanka pôvodom z Konga.

Päťdesiaty druhý ročník atletického mítingu P – T – S sa uskutoční v športovom areáli x-bionic® sphere v Šamoríne v sobotu 17. júna 2017, súťaže sa začnú už o 13.15 h hodom kladivom žien so svetovou rekordérkou Anitou Wlodarczykovou. Vstup je voľný.