Na legendárnom mítingu P-T-S budú v stredu podvečer v hre aj viaceré esá slovenskej atletiky. Ani raz od obnovenia podujatia pred piatimi rokmi nechýbal v Šamoríne Ján Volko. V premiére v roku 2016 štartoval ako takmer neznámy šprintér, teraz je trojnásobný medailista z halových majstrovstiev Európy v behu na 60 m jedna z hviezd mítingu.

„Je to veľmi príjemné a pre mňa česť byť v tejto pozícii. Predtým som P-T-S až tak nevnímal a nepozeral sa do atletickej histórie, ktorú som si však medzitým už stihol naštudovať. Stáť na tlačovke pred médiami a súťažiť na tomto podujatí je skvelá vec. Predovšetkým sa teším, že tradícia trvá a máme míting, ktorý sa vyrovná zahraničných podujatiam a môžeme sa predstaviť pred domácim publikom,“ uviedol Volko, ktorého na 56. ročníku péteesky čakajú dva štarty – najskôr o 18.25 na 100 a o 19.45 h na 200 m.

“Myslím si, že zdravotne i mentálne som na tom dobre. Teším sa na míting. Nemám konkrétne očakávania. Skôr chcem prekvapiť, predať formu a výkon, na ktorý mám. Situácia je podobná ako na Zlatej tretre v Ostrave, kde som bežal najskôr stovku a potom dvojstovku. Je to ideálna kombinácia. Pred dvojstovkou budem už rozbehaný a mne osobne sa takto lepšie súťaží,” poznamenal zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko, ktorý by si rád polepšil v boji o tokijskú účasť: “Nie som pesimista, ale moja forma nie je taká, aby som sa mohol priblížiť k osobným rekordom. Ale rozhodne sa o to aspoň pokúsim. Verím, že predvediem dobré výkony. Hoci tokijské limity sú vysoko, nie sú nesplniteľné a všetko je možné. Po Zlatej tretre som mal takmer dvojtýždňovú súťažnú pauzu, trochu sme potrénovali. Verím, že sa to odrazí na dobrých výkonoch. Cítim sa dobre a som plný síl. V Šamoríne by malo byť teplejšie ako v Ostrave. Zvykne tu fúkať do chrbta, ale dúfam, aby vietor nebol príliš silný a nepokazil nám radosť z výkonov.”

Medzi štartmi na 100 a 200 m čaká halového exmajstra Európy na 60 m 80-minútová pauza. “Primárne budem oddychovať. Mám necelú hodinu a pol, nie je priestor na ďalšie dôkladné rozcvičovanie. Samozrejme, treba sa rozhýbať, ale telo bude už relatívne pripravené aj na druhý štart. Budem sa snažiť po stovke zregenerovať s využitím všetkých dostupných možností. Dvojstovka je náročnejšia disciplína, viac bolí. Idem do nej s väčším rešpektom. Je to však moja srdcovka a vždy sa teším, keď v nej môžem súťažiť,” podotkol Ján Volko.

V štartovej listine čaká člena klubu Naša atletika Bratislava viacero zvučných mien, a tak sa na utorkovej tlačovej besede nevyhol ani otázke, čí skalp by ho potešil. „Mikea Rodgersa som už na šesťdesiatke zdolal, na stovke by ma veru jeho skalp tiež potešil. Moja priorita však je zabehnúť čo najlepšie výkony a dosiahnuť čo najlepšie umiestenie, aby som si polepšil v olympijskej kvalifikácii. Nie je mojím zámerom získavať skalpy atlétov, ale poteší ma každý súper, ktorého zdolám,“ uviedla slovenská šprintérska hviezda.

Výkon lepší ako olympijský limit zabehla vlani prekážkarka Emma Zapletalová, ktorá však nevie odhadnúť, či by mohla už v Šamoríne opäť atakovať rekordný čas 55,19 z minuloročných majstrovstiev Slovenska.

„Cítim sa veľmi dobre. Myslím si, že som pripravená na stredajšie preteky, do ktorých dám všetko. Sama však neviem povedať, na aký výkon si môžem trúfať. Uvidíme… Teším sa na súboj s britskými súperkami Turnerovou a Nielsenovou. Verím, že sa potiahneme a dopadne to dobre,“ poznamenala zverenka trénera Petra Žňavu, ktorá má na 400 m prek. za sebou individuálne štarty na Zlatej tretre v Ostrave a na Diamantovej lige v Gatesheade, kde zhodne skončila štvrtá.

„Áno, pódiové umiestnenie na péteske je pre mňa motivácia,” vyjadrila sa 21-ročná Nitrianka, ktorá nemá na Šamorín najlepšie spomienky spred roka. Vtedy bola vo výbornej forme, ale prekážkarskú štvorstovku na P-T-S nedokončila. “Vlani som zakopla a spadla. O to väčší pozor si musím dať, aby sa mi to opäť nestalo a do cieľa som dobehla spokojná s dobrým pocitom.”

Na štart nechce ísť premotivovaná ako pred rokom: “Už zo skúseností viem, že nemôžem byť nastavená ako minulý rok. Teším sa, že pobežím opäť doma a pred divákmi. Chcem byť koncentrovaná na sto percent a užiť si preteky. Chcem zvládnuť všetkých desať prekážok technicky dobre a bez zaváhaní.”

Po nepríjemných skúsenostiach z anglického Gatesheadu, kde bolo neskutočn chladno, pršalo a fúkal silný vietor, vyslovila Zapletalová aj svoje prianie ohľadom počasia: “Verím, že bude ideálne na dobré výkony.”

Ašpirantom na popredné umiestnenie i splnenie olympijských kritérií, či aspoň priblíženie sa k nim, je kladivár Marcel Lomnický. „Cítim sa výborne. Z doterajších štartov som sa sústredil na ten prvý v Amerike v Eugene, ďalšie dva boli skôr tréningové. Posledný na lige v Košiciach bol tesne po návrate zo zámoria a po očkovaní proti COVID-19, takže som si chcel len zasúťažiť. V stredu by to malo byť z mojej strany oveľa lepšie. Kruh je vynikajúci a aj počasie vyzerá, že zostane fajn,” optimisticky sa vyjadril na utorkovom brífingu člen banskobystrickej Dukly.

V príprave na P-T-S venuje značnú pozornosť. Dokonca si osobne prišiel upraviť vrhačský kruh. “S trénerom Liborom Charfreitagom sme si ho minulý týždeň vybrúsili. Už som to tu robil pred dvoma rokmi, ale teraz sme mali kvalitnejšiu brúsku a dali sme na tom záležať. V kladive má totiž rýchlosť kruhu veľký vplyv na výkon. Keď je pomalý, tak nás brzdí. Keď je povrch hladší, tak je to lepšie pre nás, lebo vieme vyvinúť väčšiu rýchlosť a hodiť ďalej. Tento bol pomalší, ale teraz po úprave som si ho mal možnosť vyskúšať a musím povedať, že je vynikajúci.”

Aj Lomnický by mal rád už stopercentnú istotu účasti na OH v Tokiu, ktorú by mu naisto vyniesol olympijský limit. “Jún je pre mňa dôležitý. V programe je najviac pretekov a dá sa získať veľa bodov do kvalifikácie na OH. Práve teraz by som mal byť vo veľmi dobrej forme. V stredu chcem minimálne prekonať svoje sezónne maximum 74,67, ale budem sa snažiť aj o splnenie olympijského limitu,” vyhlásil 5. z OH 2016 v Riu de Janeiro.

V Šamoríne sa mal poslednýkrát v kariére predstaviť aj zlatý olympijský medailista v chôdzi na 50 km Matej Tóth, ktorý sa však napokon rozhodol, že nebude riskovať zranenie a preteky na 3000 m na 56. ročníku medzinárodného mítingu P-T-S v x-bionic® sphere budú bez neho.

“S trénerom Matejom Spišiakom a celým realizačným tímom sme sa rozhodli nakoniec míting P-T-S v Šamoríne vynechať z môjho programu. Pôvodne som chcel na pretekoch štartovať, ale riziko zranenia by bolo v mojej súčasnej situácii príliš veľké. V príprave som zatiaľ nestihol absolvovať rýchlostné tréningy, takže chodecký šprint na 3000 metrov by bol pre moje svaly priveľké riziko,” vysvetľoval 38-ročný olympijský šampión na päťdesiatky z Ria de Janeiro 2016.

„Olympijské hry v Tokiu/Sappore sú momentálne moja výhradná priorita, preto už celú prípravu podriaďujem pretekom na 50 km v 6. augusta. Zdravotne som v poriadku, príprava na OH 2021 pokračuje podľa plánu. Od 7. júna odchádzame s mojou tréningovou skupinou na sústredenie do Vysokých Tatier, kde sa začne najtvrdšia práca v príprave na tokijskú olympiádu.”