Presne mesiac ostáva do 53. ročníka obnoveného medzinárodného mítingu P – T – S, ktorý sa uskutoční v športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne v piatok 29. júna 2018 predbežne od 19.00 h a v priamom prenose ho odvysiela RTVS.

Vo vyše dvojhodinovom atraktívnom programe uvidia diváci slovenskú špičku na čele s dvoma najväčšími súčasnými osobnosťami našej atletiky – olympijským víťazom na 50 km Matejom Tóthom, ktorý sa predstaví v chodeckej súťaži na 3000 m, a najrýchlejším Slovákom všetkých čias Jánom Volkom na stometrovej trati.

„Chceme, aby hlavným lákadlom boli špičkoví slovenskí atléti ako Maťo Tóth a Janko Volko, ktorí na domácej pôde neštartujú často. Takisto chceme fanúšikom ponúknuť  dve – tri zaujímavé mená svetovej úrovne, ktoré by mohli byť dôvod, aby si diváci našli cestu do Šamorína,“ podotkol prezident SAZ i organizačného výboru P – T – S Peter Korčok na margo možných magnetov podujatia.

Pre Volka už športový manažér P – T – S Alfons Juck vybavil prvých dvoch súperov z Juhoafrickej republiky s osobnými rekordmi pod 10 sekúnd. Henricho Bruintjies (os. rekord 9,97/s vetrom 9,89, v tomto roku 10,10) získal na tohtoročných Hrách Commonwealthu striebro na 100 i 4 x 100 m. V premiére obnovenej „péteesky“ v roku 2016 skončil na 100 m druhý (10,26) za Ogunodem z Kataru, ktorý utvoril rekord mítingu 10,01. Volko vtedy finišoval piaty za 10,39. Ďalší stovkár je strieborný zo Svetovej univerziády 2017 na Taiwane Thando Roto (os. rekord 9,95) Volko bol vo finále SU 2017 piaty. Na 100 m sú v pláne dva behy – rozbeh aj finále.

V hlavnom programe bude 12 disciplín – osem mužských (100 m, 1500 m, 400 m prek., výška, trojskok, oštep, 3000 m chôdza a kladivo ako súčasť prestížneho seriálu IAAF Hammer Throw Challenge) a štyri ženské (400 m, 800 m, 100 m prek., diaľka).  Súčasťou 53. ročníka P – T – S bude i národný program s tromi prémiovými disciplínami (kladivo a chôdza na 3000 m žien, 5000 m mužov) a aj celoštátne vyvrcholenie Detskej P – T – S v rámci úspešného projektu Detská atletika.

„Disciplíny hlavného programu sme vyberali tak, aby sme našej špičke umožnili kvalitný štart v medzinárodnej konkurencii primeranej výkonnostne úrovne,“ zdôraznil šéftréner SAZ Martin Pupiš. „V Šamoríne by sme mali vidieť veľkú väčšinu našich popredných atlétov – míliara Jozefa Repčíka, prekážkara Martina Kučeru, výškarov Matúša Bubeníka s Lukášom Beerom, trojskokana Tomáša Veszelku, kladivára Marcela Lomnického, oštepára Patrika Žeňúcha, chodca Mateja Tótha, štvorstovkárky Alexandru Bezekovú a Ivetu Putalovú, osemstovkárky Gabrielu Gajanovú a Alexandru Štukovú, v diaľke v Memoriáli Evy Šuranovej Janu Velďákovú a všestrannú Luciu Vadlejch v súboji s jednou zahraničnou hviezdou, či chodkyňu Máriu Katerinku Czakovú.“

Známe sú už aj ďalšie mená zo zahraničia. Vo výške zavíta do Šamorína majster Európy 2017 do 23 rokov, bieloruský rekordér a líder európskych tabuliek 2018 Dmitrij Nabokov, ktorý minulý piatok na univerzitnom šampionáte krajiny v Breste skočil 236 cm. Na P – T – S sa chystá aj jeho krajanka, aktuálna líderka ženských kontinentálnych tabuliek na 100 m prekážok Elvira Hermanová. Juniorská majsterka sveta 2016 a majsterka Európy 2017 do 23 rokov si v tomto roku už zlepšila osobný rekord na 12,73. Kubánski skokani vždy patrili k ozdobám P – T – S (aj v minulej ére na Pasienkoch), tentoraz ich bude reprezentovať stále len 19-ročný trojskokan Cristian Nápoles s osobným rekordom 17,27 m. Je svetový šampión 2015 do 18 rokov, juniorský vicemajster sveta 2016, štvrtý na MS 2017 v Londýne a finalista halových MS 20128 v Birminghame. Pre najlepšiu päticu v každej disciplíne ponúkajú organizátori finančné prémie, v mužskom kladive, keďže je súčasť seriálu IAAF, sa bude bonus za umiestenie vyplácať prvej osmičke.

S Kubou sa spája i meno možného čestného hosťa P – T – S. „Pokračujeme v tradícii pozývania atletických legiend. V minulých rokoch sme mali v Šamoríne Alberta Juantorenu, Sergeja Bubku či plejádu skvelých česko-slovenských reprezentantov z éry 80. rokov, teraz rokujeme o účasti kubánskeho svetového rekordéra v skoku do výšky Javiera Sotomayora,“ prezradil Peter Korčok.

Rozpočet 53. ročníka mítingu P – T – S sa pohybuje na úrovni 200-tisíc eur. “Tieto financie máme garantované a sú základ, aby sme udržali úroveň z predošlých ročníkov. Viac ako jednu tretinu z tejto sumy, 75-tisíc eur, použijeme na štartovné a  dopravu pre elitu a prémie pre najlepších,” informoval šéf SAZ i organizačného výboru. “Najväčšiu sumu, 8500 dolárov, zhltnú  povinné prémie pre kladivárov, keďže táto disciplína bude súčasť prestížneho seriálu IAAF, čo je obdoba Diamatovej ligy.”

Na utorkovej tlačovej besede sa zúčastnili aj dvaja z plejády popredných slovenských atlétov – skúsená kladivárka Martina Hrašnová a objav halovej sezóny, šprintér Šimon Bujna.

Dvojnásobná kladivárska vicemajsterka Európy a bronzová z MS 2009 v Berlíne vracia do atletického diania po operácii ľavého kolena, po ktorej sa jej vlani nedarilo podľa predstáv a po slovenskom šampionáte v Banskej Bystrici predčasne ukončila sezónu.

„Bolo to správne rozhodnutie, oddýchla som si fyzicky aj psychicky. Keby som išla vlani na MS v Londýne, určite by som nepostúpila do finále, a ktovie, čo by so mnou to sklamanie spravilo. Základ je teraz splniť limit 69 metrov na európsky šampionát v Berlíne. Dávno som nedosiahla taký výkon, ale je to moja prvá méta. Dúfam, že sa mi to podarí už v prvom štarte v sobotu na lige v Banskej Bystrici, a potom na to nadviažem v Šamoríne na P –  T – S,“ želala si Martina Hrašnová, ktorej neprekáža, že ženské kladivo bude na „péteeske“ iba v národnom programe ako prémiová disciplína. „Aj doma už mám kvalitné súperky Nikolu Lomnickú a Veroniku Kaňuchovú. Verím, že v súboji s nimi sa vyhecujem ku kvalitnému výkonu.“

Bratislavský šprintér Šimon Bujna, ktorý s atletikou začal len vlani na jar, začal tohtoročnú letnú sezónu úspešne: v 1. kole českej extraligy v Prahe si utvoril osobné rekordy na 100 m (10,53) i 200 m (21,31).

„S trénerkou Danou Horskou sme si dali cieľ limit na ME v Berlíne aspoň v jednej z disciplín. Verím však, že keď bude jeden, tak sa mi podarí splniť aj druhý. Pre mňa nie je dôležité porovnávať sa s Jankom Volkom, on je už iná trieda. Sezónu začal veľmi dobre a vyzerá byť super pripravený. Ja sa chcem sústrediť na svoje výkony a zlepšovať sa,“ zdôraznil študent 4. ročníka FTVŠ UK v Bratislave, ktorý bude štartovať aj v Šamoríne. Vlani mal na P – T – S medzinárodnú premiéru, v predprograme skončil na 100 m štvrtý za 10,75, no s nedovolenou podporou vetra +3,1 m/s. „Teším sa, že teraz budem súťažiť už v hlavnom programe, v kvalitnej konkurencii sa pokúsim dosiahnuť dobrý čas,“  sľúbil 22-ročný Šimon Bujna.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Pózovanie pre fotografov po utorkovej tlačovej besede k mítingu P – T – S 2018 (zľava): Peter Korčok, Martin Pupiš, kladivárka Martina Hrašnová a šprintér Šimon Bujna.

FOTO JÁN LUKY

Tlačová beseda k mítingu P – T – S v plnom prúde.

FOTO JÁN LUKY

Martina Hrašnová

FOTO JÁN LUKY

Šimon Bujna

FOTO JÁN LUKY