Súťažou v kladive sa v Trnave začne v stredu 57. ročník atletického mítingu P – T – S, ale hlavná porcia programu podujatia so strieborným štatútom seriálu World Athletics Continental Tour príde na rad vo štvrtok v športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne, na ktorom sa predstaví vyše 130 atlétov zo 40 krajín sveta.

“Vďaka dobrej práci športového manažéra sa diváci majú na čo tešiť. O význame nášho podujatia svedčí aj fakt, že signál pôjde do 76 krajín sveta. Míting P-T-S uvidia priaznivci atletiky nielen v USA, Kanade, Austrálii, ale aj Ázii a Afrike,” poznamenal na stredajšej tlačovej konferencii prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) a predseda organizačného výboru Peter Korčok, ktorého doplnil riaditeľ mítingu Vladimír Gubrický“Hoci viacerých našich špičkových atlétov trápia zranenia, čo nás nesmierne mrzí, diváci sa napriek tomu môžu tešiť na kvalitné obsadenie. Som rád, že sa nám podarilo na 15 disciplín hlavného programu – 8 ženských a 7 mužských – zabezpečiť zaujímavých súperov pre našich atlétov. Vrcholom by mal byť beh žien na 5000 m s Etiópčankou Gudaf Tsegayovou, ktorá môže atakovať svoj osobný rekord 14:13,32, čo je piaty najlepší čas na svete v histórii. Podľa predpovede počasia by mala byť vo štvrtok nižšia teplota, okolo 20°C, čo by boli pre bežkyne priaznivé podmienky. Veríme, že to využijú a dočkáme sa veľmi kvalitného výkonu.”

Tsegayová, ktorá si dnes v x-bionic® sphere prebrala pred objektívmi fotoreportérov a kmier štartové číslo od predsedu organizačného výboru Petra Korčoka a riaditeľa P-T-S Vladimíra Gubrického, má formu: 28. 5. na Diamantovej lige v Eugene zabehla 1500 m za skvelých 3:54,21.

Početné zastúpenie budú mať aj Slováci, 23 bude štartovať v hlavnom programe. Jednou z nich je talentovaná šprintérka a prekážkarka Viktória Forster“Na zajtrajšie preteky sa veľmi teším. Včera som už nemohla spať, lebo v noci mi už išli nohy v hlave. Som rada, že po dlhšej dobe budem súťažiť pred domácim publikom. V Šamoríne budú môcť byť diváci, takže sa teším na atmosféru, ktorú nám vytvoria. Idem si to užiť a podať čo najlepšie výkony,” uviedla zverenka trénerky Kataríne Adlerovej, ktorá sa v oboch svojich disciplínach (100 m, 100 m prekážok) predstaví v hlavnom programe. “Minulý rok som si to vyskúšala už na prekážkach, takže to nebude úplne prvá skúsenosť na P-T-S. Vyhovuje mi, že dvakrát pobežím hneď finále. Na iných mítingoch musím zvládnuť aj rozbehy, čo je dosť náročné, predsa len to nie je len 60 metrov ako v hale.”

Dvadsaťročná Forster si nedávno v rakúskom Eisenstadte vyrovnala výkonom 11,54 s osobný rekord na hladkej stovke. “Osobák ma veľmi potešil, lebo v príprave som si natrhla zadný stehenný sval. Na stovke som opatrná, necítim sa v nej až tak doma. Týmto výkonom som však uistila, že to pôjde a dúfam, že to bude ešte lepšie.” Viktória by bola maximálne spokojná, ak by si zo Šamorína odviezla osobné rekordy v oboch disciplínach, na prekážkovej stovke má v tomto na konte už kvalitných 13,20.

Súperkou Forster na hladkej stovke bude Michelle-Lee Ahyeová, ktorá sa v roku 2022 už trikrát dostala pod jedenásť sekúnd – najlepšia za 10,94. Reprezentantka Trinidadu a Tobaga by preto mohla pomýšľať aj na atakovanie rekordu mítingu (10,98).

“V Šamoríne sa mi veľmi páči, našla som tu skvelé prostredie. Nezameriavam sa na konkrétny čas, pre mňa je aj štart na P-T-S prípravou na svetový šampionát v Eugene či Hry Hry Commonwealthu. Chcem bežať rýchlo. Uvidíme, čo sa udeje. Nechcem nič sľubovať, ale rekord podujatia je v mojich silách,” povedala 30-ročná Ahyeová, ktorá prezradila aj recept na dlhoročné pôsobenie v šprintérskej špičke: “Dôležité je byť zdravá, robiť správne veci v tréningu, veľa oddychovať a spať.”

Jednou z hviezd legendárneho mítingu bude úradujúci majster sveta v hode oštepom Anderson Peters z Grenady, ktorý bude obhajovať lanské prvenstvo (82,81 m). Do Šamorína prišiel v skvelej forme, keď na úvodnom podujatí prestížnej Diamantovej ligy si posunul osobné maximum na 93,07 m a zaradil sa na piate miesto historických svetových tabuliek. Hranicu 90 m prekonal aj v pondelok v holandskom Hengele (90,75). Je veľký predpoklad, že môže ohroziť rekord štadióna v podaní Čecha Jakub Vadlejcha z roku 2018 (88,94).

“Na spomenutých mítingoch ma k týmto výkonom vyprovokovali súperi – Čech Vadlejch, resp. Nemec Weber. Verím, že sa mi podarí hodiť cez 90 m aj vo štvrtok. Uvidíme, aké budú podmienky. Vynasnažím sa podať maximálny výkon. Keby to bolo len o centimeter viac ako v Dauhe, tak by sme boli spokojní všetci,” s úsmevom odvetil Peters, ktorého k oštepárskej kariére motivoval triumfom na OH 2012 v Londýne Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga. “Teším sa, že v tomto roku som konečne prekonal 90 metrov a takýto výkon by som bral aj na P-T-S. Budem však spokojný aj vtedy, ak aspoň trikrát hodím nad 85 metrov.“

FOTO PAVOL UHRIN a JÁN LUKY