Na štvrtkovej tlačovej besede k 55. ročníku mítingu P-T-S trio popredných slovenských atlétov prezradilo, s akými ambíciami budú štartovať na najväčšom slovenskom podujatí 11. septembra v Šamoríne.

Iveta Putalová, najúspešnejšia účastníčka víkendového slovenského šampionátu v Trnave, kde získala zlato na 400 a 4 x 400 m plus striebro na 800 a 4 x 100 m, priznala, že takúto náročnú súťažnú porciu zvládla aj vďaka kvalitnej objemovej príprave. „Zaberák“ ju čaká aj na budúci týždeň. Pred „péteeskou“, kde sa predstaví na 400 m, totiž ešte pobeží 8. septembra na Zlatej tretre v Ostrave dvojnásobnú trať.

„Verím, že v konkurencii talentovanej Češky Malíkovej sa mi podarí znova pokoriť 53-sekundovú hranicu,“ prezradila zverenka Marcela Lopuchovského svoj cieľ. V tomto roku sa jej to už raz podarilo. Štvrtého júla v 1. kole českej extraligy v Prahe presne po 2 rokoch a 3 dňoch zabehla 400 m vonku znova pod 53 sekúnd, dosiahla čas 52,51, čo bol jej ôsmy najlepší výkon na 400 m v kariére.

Blízkosť termínov dvoch najväčších mítingov v bývalom Československu jej neprekáža. „Aspoň sa dobre rozbehám,“ poznamenala. Po sezóne však bude musieť rozlúsknuť dlhodobú dilemu, čomu sa venovať – štvorstovke alebo osemstovke? „Čakala som, že mi to na osemstovke pôjde lepšie…,“ priznala štvrtá z halových ME 2015 a šiesta z halových MS 2016 na 400 m. „Ešte uvidíme, ako dopadnem na tejto trati v Ostrave, kde sa zíde kvalitná konkurencia, a vo finále ligy v Košiciach, a potom s trénerom posúdime, či má zmysel orientovať sa na 800 m, alebo sa vrátim k štvorstovke.“

Kladivára Marcela Lomnického potešil cez víkend na šampionáte nielen deviaty domáci titul, ale najmä sezónne maximum 76,47 m. Vraví však, že jeho vrchol sezóny by mal prísť až na péteeske v x-bionic® sphere.

„Moje očakávania sú veľké, forma mi graduje, s pribúdajúcimi tréningami sa cítim lepšie a lepiše,“ tvrdil 14. muž tohtoročných svetových tabuliek. „Verím, že si posuniem sezónne maximum aspoň na 77,50, čo je hodnota olympijského limitu. Viem, že mi nebude platiť, ale bola by to pre mňa výborná psychologická vzpruha.“

Piaty z olympijských hier v Riu 2016 si zahádže v Šamoríne v kvalitnej medzinárodnej konkurencii. V tomto nezvyčajnom roku mal zatiaľ len jedinú takúto príležitosť – na mítingu v poľskom Chorzówe. „Dúfam, že dobrí súperi ma dotlačia k špičkovému výkonu,“ nádejal sa zverenec Libora Charfreitaga v banskobystrickej Dukle. „Fyzicky sa cítim výborne, no kladivo je niekedy nevyspytateľné.“

Marcel Lomnický má na konte v roku 2020 päť súťaží, triumfoval v slovenskej lige (Dubnica – 71,42, Košice – 73,89, Trnava – 73,79), na mítingu v poľskom Chorzóve bol piaty (73,47) a na M-SR v Trnave tiež vyhral (76,47). V kladivárskej súťaži na P-T-S v Šamoríne budú spoločne hádzať 4 muži na 4 ženy.

Talentovaný šprintér Oliver Murcko mal vo štvrtok premiéru na veľkej tlačovej besede a 11. septembra bude mať premiéru v hlavnom programe „péteesky“. Pobeží stovku s halovým majstrom Európy Jánom Volkom a halovým exmajstrom sveta Britom Richardom Kiltym.

„Vďaka Volkovým úspechom sa u nás rodí nová generácia šprintérov, do ktorej počítam i seba. Na každý súboj s Janom sa teším, každé preteky s ním ma čímsi obohacujú. Forma mi postupne stúpa, preto verím, že predvediem v Šamoríne pekný výkon,“ skonštatoval zverenec kouča Štefana Bielika v Inter-SC Bratislava.

Hoci najväčšie úspechy dosiahol 19-ročný Murcko na 200 m, experti tvrdia, že sa v ňom ukrýva veľký štvorstovkársky potenciál. Oliver ale úprimne priznal, že od najdlhšieho šprintu ho zatiaľ odrádza – bolesť. Štvorstovka totiž, najmä v samom závere, naozaj poriadne bolí.

„Cez víkend na majstrovstvách Slovenska do 23 rokov v Bratislave si ju však už vyskúšam. Odhodlal som sa k tomu aj preto, lebo počas sezóny som v štafete zabehol svoj úsek výrazne pod 47 sekúnd. Verím, že okolo tejto méty bude aj môj sobotný výkon,“ nádejal sa Murcko.

Siedmy dvojstovkár z OH mládeže 2018 v Buenos Aires utvoril  8. júla v Bratislave najlepší slovenský juniorský výkon histórie na 300 m 34,17 sekundy. Na nedávnych M-SR dospelých v Trnave si vybojoval na 200 m v silnom protivetre 2,7 m/s bronz (21,57) v tesnom súboji s Volkom (21,36) a Bujnom (21,51).

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO JÁN LUKY