Víťazstvo Gabriely Gajanovej na 800 m v druhom najlepšom čase v kariére a druhé priečky Viktórie ForsterJána Volka v najkratšom šprinte boli z domáceho pohľadu hlavnými udalosťami 59. ročníka mítingu TIPOS P-T-S, druhého v Banskej Bystrici po vlaňajšej letnej premiére. Podujatie napriek pomerne neprívetivému počasiu pritiahlo do hľadiska na Národnom atletickom štadióne VŠC Dukla na Štiavničkách potešujúci počet fanúšikov a aj v tomto smere splnilo očakávania. Zároveň poslúžilo ako medzinárodná generálka organizátorov aj zázemia pred ME do 18 rokov, ktoré sa pod Urpínom uskutočnia 18. – 21. júla.

Štyri roky po triumfe ešte v Šamoríne a vo svojom štvrtom výkone pod dve minúty triumfovala Gabriela Gajanová na 59. ročníku TIPOS P-T-S. Zverenka švajčiarskeho kouča Louisa Heyera sa priebežne vyskytovala na druhej pozícii za českou vodičkou Terezou Sklenářovou, ustála skrumáž na méte 600 m, do cieľovej rovinke už točila na prvej priečke a zvíťazila v čase 1:59,57 – druhom najlepšom v kariére a štvrtom najkvalitnejšom v histórii tohto mítingu. Na svoj osobný rekord 1:58,78 mala manko iba 79 stotín sekundy napriek skorému štádiu sezóny. Tohtoročné maximum z Diamantovej ligy v marockom Marrákeši si zlepšila o 73 stotín. Gajanová štartovala na tomto podujatí už siedmy raz. Druhá finišovala Botswančanka Oratile Noweová (1:59,91) a tretia bola Švajčiarka Valentina Rosamiliová (2:00,36), inak Slovenkina tréningová kolegyňa. „V závere som našla silu na silný finiš, pretože ma hnali dopredu ľudia. Som rada, že som ich takto potešila. Nič viac som si nemohla priať. Do pretekov som šla dobre nastavená. Mala som tu trénera, rodinu aj sparingpartnerky. Cieľ bol držať sa vpredu a v závere zaútočiť,“ podelila sa o dojmy Gabriela Gajanová.

O víťazstvo na TIPOS P-T-S bojovali dvaja veľkí rivali z halovej šesťdesiatky, ale tešil sa tretí. Slovenský rekordér Ján Volko v mimoriadne dramatickom finiši hladkej stovky neobhájil svoje vlaňajšie prvenstvo. O dve stotiny ho zdolal spoludržiteľ českého rekordu Zdeňek Stromšík. Historicky najrýchlejší Slovák však druhým najlepším výkonom sezóny 10,45 o stotinu prekonal svojho veľkého súpera z halových šampionátov Brita Richarda Kiltyho a skončil druhý. Ďalší dvaja Slováci zaostali, Volkov talentovaný sparingpartner Filip Federič dobehol siedmy za 10,75, Samuel Beladič ôsmy (11,08).

O jedno miesto lepšie ako pri vlaňajšom premiérovom zavítaní mítingu TIPOS P-T-S na Národný atletický štadión VŠC Dukla skončila v najkratšom šprinte Viktória Forster: obsadila druhú priečku. Rovnako ako minulý rok dobehla o jednu pozíciu za tentoraz víťaznou Maďarkou Boglárkou Takácsovou. Víťazka predviedla v nepríjemnom počasí a ešte aj v protivetre -0,9 min/s výkon 11,38, populárna „Viki“ 11,52, čím o 26 stotín zaostala za vlastným senzačným národným maximom spred približne desiatich mesiacov. Sezónny najlepší výkon dosiahnutý počas sústredenia v JAR si zlepšila o štyri stotiny sekundy. Mladá nádej Delia Farajpour na šiestej priečke o tisícinku nechala za sebou oveľa skúsenejšiu krajanku Moniku Weigertovú (obe 11,79).

Druhý štart na „pétéeske“, druhé víťazstvo a iba o stotinu horší čas ako pred rokom. Američanka Amber Hughesová v úvode sezóny potvrdila skvelú formu a suverénne obhájila vlaňajšie prvenstvo na 100 m prekážok časom 12,69. Slovenskej rekordérke disciplíny Viktórii Forster odveta za minulý rok nevyšla podľa predstáv, finišovala štvrtá za 13,29, dve desatiny za svojím sezónnym maximom z Prahy a Chorzówa.

„Som veľmi spokojná so stovkou, keďže som to vytiahla na druhú priečku, keďže v štartovke boli baby rýchlejšie odo mňa. Dnes som zo seba dala asi všetko a skončila druhá, čo značí dobré body do rebríčkov v kvalifikácii o ME a OH. Prekážky mi dnes vôbec nevyšli podľa predstáv. Zakopla som a myslela si, že v cieli padnem ‚na držku‘. Ustála som to a som živá aj zdravá. Bolo to niečo neuveriteľné, na štarte som mala zimomriavky,“ zhodnotia obe svoje vystúpenia Atlétka roka 2023.

Bývalá držiteľka slovenského rekordu Stanislava Škvarková na šiestom mieste zaostala za najlepším výkonom v sezóne 32 stotín (13,44), aj ona však má splnený limit na ME v Ríme. Monike Písečnej patrila časom 13,75 siedma priečka.  Zaujímavé je, že na Štiavničkách sa zopakovalo poradie zo sobotňajšieho Kusocińského memoriálu v Chorzówe: Hughesová aj tam vyhrala pred fínskou rekordérkou Reettou Hurskeovou a Rakúšankou Karin Strametzovou.

Dráha číslo osem pomerne netradične dodala víťaza na dvojstovke mužov. V čase 20,75 zásluhou drvivého finišu triumfoval Poliak Albert Komański, druhý v tejto disciplíne na Európskych hrách 2023 v Chorzówe. Oproti stovke pod Urpínom sa o jedno miesto zlepšil Brit Richard Kilty (20,82), pre ktorého je táto sezóna rozlúčková v kariére. V prvej dráhe bronz bral Japonec Judai Niši (20,85). Ján Volko si utvoril sezónne maximum 21,07 (na Diamantovej lige v Dauhe zabehol 21,23), čo 27-ročnému Bratislavčanovi ako obhajcovi prvenstva stačilo na piate miesto. Mladý nasledovník Filip Federič sa musel uspokojiť s ôsmou priečkou za 21,45.

„Som spokojnejší so stovkou, tam to bol lepší prejav, aj to malo ťah. Dvojstovka, tam asi bola pomalá zákruta a v závere som už nevládal. Celkovo to beriem pozitívne. V mojej lige sa už nehráme na sezónne maximá, keď na 200 m je čas nad 21 sekúnd. Verím, že to príde v správny moment,“ konštatoval Ján Volko.

Šimon Bujna sa výraznejšie nepriblížil k svojmu „zaokrúhlenému“ osobáku 46,00 z Kranju a nepomohol si v boji o majstrovstvá Európy v Ríme. Časom o 89 stotín nad 46 sekúnd za zaradil na 6. miesto behu na 400 m – ako najlepší z trojice Slovákov pred Miroslavom Marčekom (47,52) a dorastencom Samuelom Krepopom (49,81). „Nie je poriadne čo hodnotiť. Jediným pozitívom je, že som bol najlepší Slovák. Chcel som zabojovať o Európu, ale tento výkon… Posledná stovka sa mi zdala nekonečná,“ priznal Bujna. Pozíciu favorita disciplíny potvrdil Matěj Krsek. Český šampión z posledných štyroch rokov a 6. z HMS 2024 sa ako jediný dostal po 46 sekúnd, v sezónnom maxime 45,69 zdolal aj Američana Daeqwana Butlera (46,01) a Edoarda Scottiho z Talianska (46,12)

Slovinský rekordér Matič Guček v čase 48,83 triumfoval na 400 m prekážok. V chladnom a sychravom počasí neprajúcom vrcholným výkonom nechal za sebou bývalého juniorského majstra Ázie Ismaila Abakara (49,00) z Kataru. Tretí v osobnom rekorde 49,88 skončil premiérovo pod 50 sekúnd bežiaci Maďar Árpád Bánóczy (49,88). Zo slovenského tandemu sa viac darilo Patrikovi Dömötörovi – za 50,80 obsadil vďaka solídnemu finišu piatu priečku. Navlas tým zopakoval výkon z nedeľňajšej domácej ligy práve na Štiavničkách. Za osobákom z vlaňajšieho mítingu TIPOS P-T-S zaostal o tri desatiny. „Chcel som si zabehnúť osobný rekord a dosiahnuť dobré umiestnenie. Umiestnenie bolo slušné, ale výkon slabý,“ podotkol Dömötör. Matej Baluch po nedávnych zdravotných problémoch skončil siedmy v čase 50,98 a priznal: „Táto sezóna mi akosi od úvodu nepraje. Nebol to môj naj beh, trochu sa trápim. Minulý týždeň som mal horúčku, čo sa tiež isto podpísalo pod môj výkon.“

Daniela Ledecká si rovnako ako jej tréningová parťáčka Forster o jedno miestečko vylepšila výsledok z vlaňajšej „pétéesky“. Zverenka Kataríny Adlerovej finišovala na 400 m časom 57,25 štvrtá za víťaznou Nórkou Amelie Iuelovou, Írkou Lindou Olivieriovou a Američankou Biancou Stublerovou. „Asi som to rozbehla rýchlejšie, ako som mala, a v závere mi chýbali sily. Atmosféra však bola fantastická. Som rada, že si ľudia našli cestu na míting napriek nie ideálnemu počasiu,“ povedala spokojná Daniela Ledecká. Vlaňajší rekord mítingu v podaní Ayomide Folorusovej (54,44) nebol v ohrození, členka tréningovej skupiny svetového rekordéra na 400 m prek. Karstena Warholma Iuelová vyhrala za 55,47.

Súboj súčasnej s bývalou slovenskou rekordérkou sa nekonal. Žiaľ, Emma Zapletalová sa na štart pre zranenie nepostavila, čo bude zrejme znamenať koniec jej nádejí smerom k majstrovstvám Európy v Ríme. Pred záverom kvalifikácie má na konte iba tri výkony. Juniorka Rebecca Slezáková dobehla šiesta (60,66).

Úradujúci majster sveta z vlaňajšej Budapešti Ethan Katzberg výkonom 79,66 v súlade s očakávaniami triumfoval v súťaži kladivárov na 59. ročníku mítingu TIPOS P-T-S. Ešte len 22-ročný Kanaďan napokon síce neprekonal rekord mítingu 80,90, ktorý Sergej Litvinov stanovil už v roku 1990, ale dosiahol druhý najkvalitnejší víťazný hod v histórii tohto podujatia. Dvojnásobný univerziádny strieborný medailista a piaty z OH 2016 v Riu de Janeiro Marcel Lomnický predviedol 71,16 a obsadil tretie miesto za Čechom Volodymyrom Myslyvčukom (75,97). „Keďže som hodil svoje tohtosezónne súťažné maximum, musím byť spokojný. Nespokojný som však s tým, že som nehodil tak ďaleko ako na tréningoch. Neviem, ako mi to pomôže v rebríčkoch, prerátam si to až doma,“ vravel Marcel Lomnický.


V kladive žien sa presadila Talianka Sara Fantiniová. Bronzová z ME 2022 hodila 70,80 a zdolala Nicolu Tuthillovú. Írka sa tiež dostala za 70-metrovú hranicu: utvorila si osobný rekord 70,32. Z dvojice Sloveniek celkovo štvrtá Veronika Kaňuchová (65,73) nechala za sebou šiestu Martinu Hrašnovú (62,39). Prvá spomenutá sa zlepšila oproti minulej sobote: vtedy na Kusocińského memoriáli v Chorzówe poslala náčinie na vzdialenosť 64,85. Druhá menovaná štartovala na TIPOS P-T-S ôsmy raz, v rokoch 2018 a 2020 tieto preteky vyhrala.
„Vôbec nie som spokojná s výkonom ani výsledkom. Neviem povedať, čo bolo zlé, asi si potrebujem trochu oddýchnuť,“ povedala Veronika Kaňuchová, zatiaľ čo Martina Hrašnová konštatovala: „Bol tam tréningový výpadok a ten sa podpísal pod môj výkon. Mrzí ma to, ale musím to prijať tak, ako to je.“

Traja výškari prekonali v zložitých poveternostných podmienkach 220 cm, z prvenstva v tejto disciplíne sa napokon radoval Francúz Nathan Ismar. Druhé miesto obsadil Mexičan Erick Portillo a tretí skončil Ind Tejaswin Shankar. Bronzový medailista z vlaňajšieho juniorského kontinentálneho šampionátu Robert Ruffíni ml. si o centimeter zlepšil svoje sezónne maximum z Grazu – zdolal 210 cm a obsadil siedmu priečku. „Dnes to bolo ťažkopádne. Na 210 cm to ešte stačilo, no na 215 už nie,“ uviedol Ruffíni, ktorý však interne zdolal ôsmeho Švéda Melvina Lyckeho Holma (205), syna legendárneho švédskeho výškara Stefana Holma. Ruffíni ml. s ním prehral na MEJ 2023 (3. – 1.) i na Banskobystrickej latke 2024 (12. – 10.).

Trojskok sa prostredníctvom výkonu 16,97 suverénne stal korisťou majstra Európy 2016 Maxa Hessa z Nemecka. Druhú priečku obsadil ďalší pretekár s tohtoročným maximom za sedemnásť metrov – Ind Praveen Chithravel, a to za 16,57. S tretím miestom sa musel uspokojiť lúčiaci sa chýrny 33-ročný americký veterán Christian Taylor (16,48), dvojnásobný olympijský šampión a držiteľ štyroch zlatých z MS. Domáci rekonvalescent Tomáš Veszelka skončil piaty za 16,36. O tri centimetre zaostal za svojím víťazným výkonom 16,39 z minulotýždňového podujatia v rakúskom St. Pöltene. „Nie som spokojný. Teším ma iba to, že som sa postupne zlepšoval. Ak by som začínal tak, ako som končil, mohlo to dopadnúť lepšie,“ uviedol Veszelka.

Úradujúci majster Európy do 23 rokov Artur Felfner z Ukrajiny si záverečným pokusom, v ktorom hodil 81,12, uchmatol prvenstvo v oštepe. Na mítingu TIPOS P-T-S si tým skompletizoval pomyselnú medailovú zbierku, keďže predvlani ešte v Šamoríne bol druhý a minulý rok už v Banskej Bystrici tretí. Dvadsaťročný Felfner na vrcholných mládežníckych šampionátoch našiel premožiteľa iba na MSJ 2021, kde bol druhý. Získal zlato na MEJ 2021, MSJ 2022, EP 2023 vo vrhoch do 23 rokov i spomenutých ME 2023 do 23 rokov. S odstupom 2,47 m skončil na Štiavničkách druhý Dán Arthur Petersen (78,65) a tretiu priečku získal vlaňajší juniorský majster Európy Györhy Herczeg z Maďarska (76,01). Jakub Kubínec síce obsadil štvrté miesto, ale len za 73,75. Nenadviazal teda na výkon 78,06, ktorý práve pod Urpínom predviedol v nedeľu v rámci 2. kola domácej ligy. V zložitých podmienkach ešte viac chýbalo zverencovi Jozefa Hanušovského na vlaňajší osobný rekord 79,71 dosiahnutý práve na tomto mítingu. Jakub Kubínec: „Som s dnešným výkonom nespokojný. Podpora z hľadiska bola dobrá, ale nohy mi nešli. Ak by mi všetko vyšlo aspoň v jednom pokuse, mohlo to zaletieť o dosť ďalej, ale dnes to nešlo.“

Srbku Milicu Gardaševičovú pasoval do roly favoritky Memoriálu Evy Šuranovej v diaľke európsky výkon roka 676 cm. Šiesta z marcových halových MS v Glasgowe a siedma z ME 2022 v Mníchove zaostala za ním iba 3 centimetre – v prvej sérii skočila 673 a vďaka nemu zvíťazila pred Japonkou Sumire Hatovou (652) a Litovčankou Jogaile Petrokaité. Trnavčanku Moniku Lehenovú delili dva centimetre od sezónneho maxima, 606 cm stačilo na 7. miesto pred krajankou, dorastenkou Emou Bendovou (571).

Majstrami Slovenska v chôdzi na 5000 sa stali a cenné body do renkingu získali Michal Morvay a Mária Katerinka Czaková. Zverenke Mateja Spišiaka priniesla premiéra ženských 5000 m na „pétéeske“ celkovo už 22. titul (9-krát na 3000/5000 m v hale, 7-krát na 20 km, 2-krát na 50 km, 2-krát na 10 km, 1-krát na 20 000 m, 1-krát na 5000 m). Preteky, na ktoré prišla zo sústredenia v talianskom Melagu, zvládla v novom osobnom rekorde 21:22,27. „Cieľ boli kvalitné body za výkon, preto ma až tak nemrzí druhé miesto. Body sa mi hodia, keďže v rebríčku je to len o jedno miesto, takže istota bude až na konci kvalifikačného obdobia. Teší ma osobák na päťke,“ uviedla Katerinka Czaková.

Základný rekord mítingu 21:22,27 však patrí víťaznej Eliške Martínkovej z Česka. Striebro na domácom šampionáte získala Petra Kusá (24:10,85), bronz Tamara Indrišková (24:18,64) – obe v nových osobných rekordoch.

Ďalší Spišiakov zverenec Michal Morvay dokonale využil neúčasť Dominika Černého aj Miroslava Úradníka a mohutným finišom si dokráčal po titul v osobnom maxime 19:35,57. Aj on bol celkovo druhý za Arturom Brzozowským z Poľska (19:12,85) a pred Adamom Zajíčkom z Česka. Ďalšie medailové pozície v rámci M-SR obsadili Michal Duda (21:12,94) a Lukáš Rosenbaum (21:40,57).
„Je to útok na Rím, ale ešte zajtra potrebujem dosiahnuť dobrý výkon v Borskom Mikuláši. Cítil som sa výborne a dal som do toho všetko,“ tešil sa Michal Morvay.

FAKTY ZO ŠTIAVNIČIEK
MUŽI
100 m (-0,9 m/s): 1. Stromšík (ČR) 10,43, 2. Volko (SR) 10,45, 3. Kilty (V. Brit.) 10,46,… 7. Federič 10,75, 8. Beladič (obaja SR) 11,08

200 m (-0,4): 1. Komański (Poľ.) 20,75, 2. Kilty (V. Brit.) 20,82, 3. Niši (Jap.) 20,85,… 5. Volko 21,07, 8. Federič (obaja SR) 21,45

400 m: 1. Matěj Krsek (ČR) 45,69, 2. Butler (USA) 46,01, 3. Scotti (Tal.) 46,12, … 6. Bujna 46,89, 7. Marček 47,52, 8. Krepop (všetciSR) 49,81

400 m prek.: 1. Guček (Slovin.) 48,83, 2. Abakar (Katar) 49,00, 3. Bánóczy (Maď.) 49,88,… 5. Dömötör 50,80, 7. Baluch (obaja SR) 50,98

5000 m chôdza (M-SR): 1. Brzozowski (Poľ.) 19:12,85, 2. (1. na M-SR) Morvay 19:35,57, 3. Zajíček (ČR) 19:37,80,… 7. Duda (2. na M-SR) 21:12,94, 8. Rosenbaum (3. na M-SR) 21:40,57

výška: 1. Ismar (Fr.) 220, 2. Portillo (Mex.) 220, 3. Shankar (India) 220, … 7. Ruffíni (SR) 210

trojskok: 1. Hess (Nem.) 16,97, 2. Chithravel (India) 16,57, 3. Taylor (USA) 16,48

kladivo: 1. Katzberg (Kan.) 79,66, 2. Myslyvčuk (ČR) 75,97, 3. Lomnický (SR) 71,16

oštep: 1. Felfner (Ukr.) 81,12, 2. Petersen (Dán.) 78,65, 3. Herczeg (Maď.) 76,01, 4. Kubínec (SR) 73,75

ŽENY:
100 m (-0,9): 1. Takácsová (Maď.) 11,38, 2. Forster (SR) 11,52, 3. Hončarenková (Ukr.)
11,60,… 6. Farajpour 11,798, 7. Weigertová (obe SR) 11,798

800 m: 1. Gajanová (SR) 1:59,57, 2. Noweová (Botsw.) 1:59,91, 3. Rosamiliová (Švaj.) 2:00,36

100 m prek. (-0,5): 1. Hughesová (USA) 12,69, 2. Hurskeová (Fín.) 12,89, 3. Strametzová (Rak.) 13,04, 4. Forster 13,29, 6. Škvarková 13,44, 7. Písečná (všetky SR) 13,75

400 m prek.: 1. Iuelová (Nór.) 55,47, 2. Olivieriová (Tal.) 55,59, 3. Stublerová (USA) 56,86, 4. Ledecká 57,25,… 6. Slezáková 60,66, 7. Mlíchová (všetky SR) 62,02

5000 m chôdza (M-SR): 1. Martínková (ČR) 21:15,06, 2. (1. na M-SR) Katerinka Czaková 21:22,27, 3. (2. na M-SR) Kusá 24:10,85, 4. (3. na M-SR) Indrišková 24:18,64

diaľka (Memoriál Evy Šuranovej): 1. Gardaševičová (Srb.) 673, 2. Hatová (Jap.) 652, 3. Petrokaité (Litva) 650,… 7. Lehenová 606, 8. Bendová (obe SR) 571

kladivo: 1. Fantiniová (Tal.) 70,80, 2. Tuthillová (Ír.) 70,32, 3. Gyurátzová (Maď.) 66,68, 4. Kaňuchová 65,73, 7. Hrašnová (obe SR) 62,39

(JM, KO)

FOTO JÁN SÚKUP, ROMAN BENICKÝ