Neskutočný rekordný koncert Viktórie Forster! Dvadsaťjedenročná „raketa z Hronca“ predviedla na 58. ročníku mítingu P-T-S, premiérovom na banskobystrických Štiavničkách, dva parádne behy. Najprv na 100 m zlepšila bezmála 55-ročný slovenský rekord Evy Gleskovej-Lehockej, a potom na 100 m prekážok vyrovnala vlastný rekord SR 12,82. Slovenská atletika zaznamenala dve prvenstvá: Ján Volko triumfoval na 100 i 200 m. Veľkú radosť však mal aj zo skvelých časov svojho tréningového partnera Filip Federiča, ktorý na 200 m zlepšil 39-ročný slovenský juniorský rekord. „Pétéeska“ , ktorá mala znova strieborný štatút seriálu World Athletics Continental Tour, priniesla v príjemnom počasí a výbornej atmosfére aj tri rekordy mítingu (na 400 m prek. McMaster 47,26 a Folorunsová 54,44, v guli Otterdahl 22,11), sedem rekordov štadióna SNP na Štiavničkách a v hlavnom programe päť slovenských výkonov roka.
Senzačne bežala Viktória Forster! Po bezmála 55 rokoch prekonala časom 11,26 o tri stotinky slovenský rekord Evy Gleskovej-Lehockej zo 14. 10. 1968 na OH v Mexiku! Zverenka Kataríny Adlerovej finišovala tretia za Shashalee Forbesovou, ktorá časom 11,10 o 4 stotinky zlepšila rekord banskobystrického štadióna. Dvadsaťjedenročná Forster si zlepšila osobný rekord o priam neuveriteľných 20 stotín! Vystúpenie na P-T-S bolo pre ňu určite veľkou satisfakciou za vypadnutie v rozbehoch na 100 m prekážok na ME do 23 rokov, kde patrila k adeptkám na medailu.
„Pred štartom som sa cítila veľmi dobre. Kulisa prispela k tomu, že to vo mne úplne vrelo a už som iba čakala, kedy bude štart. Dopadlo to fantasticky. Viac poviem po prekážkach,“ rozlúčila sa Viki s novinármi.
Iba 35 minút po priam neuveriteľnom výkone na stovke predviedla ďalšie historické maximum. Na 100 m prekážok skončila druhá za Američankou Amber Hughesovou (12,68 – rekord štadióna) a výkonom 12,82 vyrovnala vlastný slovenský rekord zo Zlatej tretry z 28. júna v Ostrave! Sympatická dievčina prezývaná občas aj ako raketa z Hronca získala na pétéeske aj skalp úradujúcej vicemajsterky Európy Maďarky Lucy Kozákovej, ktorú zdolala o 4 tisíciny sekundy (12,814 – 12,818). Stanislava Škvarková dobehla na 100 m prekážok štvrtá za 13,07. „Po nie úplne ideálnych štartoch z posledného obdobia som sa zase vrátila tam, kde som bola na začiatku sezóny, Verím, že teraz chytím dobrú vlnu a už sa to bude iba zlepšovať,” nádejala sa Stanka.
Po prekážkovej stovke Viktória Forster novinárom prezradila: „Dnes som mala silnú konkurenciu na hladkej stovke aj na prekážkach, z čoho mám radosť. Som súťaživý typ a rada sa porovnávam s lepšími, aby som sa mohla motivovať a zdokonaľovať. Teší ma táto možnosť. Prekážky dnes boli po stovke z mojej strany trochu opatrné. Bol tam menší blok po nezdare v Espoo, ale dnes som si dokázala, že sa už prekážok naozaj nemusím báť. Štart na stovke neľutujem, veľmi dobre som sa rozbehala. Medzi štartmi som si stihla dať iba krátku debatu s trénerkou a išla som na to. Na koncentráciu som mala asi desať minút.“
Skvele šprintoval halový exmajster Európy na 60 m Ján Volko. Kým doposiaľ bolo jeho najlepšie umiestenie na P-T-S 2. miesto na 100 m v roku 2018, v Banskej Bystrici vyhral oba šprinty. Stovku v slovenskom sezónnom maxime 10,21, keď si o 3 stotinky zlepšil svoj čas z Európskych hier v Chorzówe. Len o stotinku zaostal za rekordom štadióna na Štiavničkách, ktorý od roku 2002 patrí Grékovi Gavélasovi. Volko potvrdil dobrú formu po návrate na ovály po bezmála mesiac trvajúcej pauze aj víťazstvom na dvojnásobnej trati za 20,58.
Jasne zdolal Brita Claytona, ktorý bol „papierovo“ hlavný favorit, keďže v tomto roku má na konte o 4 stotiny lepší čas (20,49 – 20,53). „Tréningové časy naznačovali, že by som si mohol zlepšiť sezónne maximum 10,24. Vyhrať pétéesku je skvelý pocit. Všetko vyšlo, ako malo. Forma mi rastie,” skonštatoval zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka. „Stovka bola dnes pre mňa náročnejšia, musel som tam viac zabrať. Ani na dvojstovke to nebolo jednoduché, ale zvíťazil som jednoznačnejšie. V živote som nezažil takú atmosféru na mítingu P-T-S. Dúfam, že som sa dostatočne odvďačil. Skutočne mi to veľmi pomohlo.“
Volko mal vo štvrtok v Banskej Bystrici veľkú radosť i z výkonov svojho tréningového partnera Filipa Federiča. Devätnásťročný Bratislavčan na 100 m (10,33 – 4. miesto) len o stotinku zaostal za vlastným juniorským rekordom SR, na 200 m bol tiež štvrtý, ale za skvelých 20,88. O 17 stotín zlepšil 39-ročný slovenský juniorský rekord Ľuboša Balošáka z 13. 5. 1984 v Prahe!
„Cítil som, že bežím s naozaj dobrými šprintérmi. Štart a prvých štyridsať metrov boli na moje pomery trochu slabšie. Držal som sa vzadu, čo ma sklamalo, ale finiš sa mi vydaril, stiahol som to a zachránil som celý beh. S časom vo výborných podmienkach som veľmi spokojný,“ vravel Federič po stovke a po dvojstovke sa rozplýval: „Je to najlepší deň môjho športového života. Stovka bola úžasná a dvojstovka ešte viac, z čoho som neskutočne prekvapený. S výkonom som, samozrejme, mimoriadne spokojný. Dúfal som, že po stovke ešte zabehnem nejaký osobák, ale takéto zlepšenie som naozaj nečakal. Prekonanie rekordu ešte stále v hlave spracovávam. Veľké zlepšenie pripisujem výbornej príprave. Posledné roky som viackrát ochorel, vlani som bol minimálne trikrát na antibiotikách, mal som veľmi oslabenú imunitu. Teraz sa už asi pol roka zdravotne držím a prejavuje sa to. Do juniorského šampionátu sa pokúsim svoju výkonnosť udržať, ak sa bude dať, tak z časov ešte niečo okresať. Môj cieľ v Jeruzaleme bude dostať sa do finále.“
V domácom prostredí na banskobystrických Štiavničkách si na 58. ročníku P-T-S výborne počínal oštepár Jakub Kubínec. Všestranný atlét (bývalý majster SR v skoku do diaľky) viedol až do posledného pokusu celej súťaže vďaka osobnému rekordu 79,71 m (doposiaľ 78,47). V ňom ho potom prekonal majster Európy 2019 do 23 rokov Poliak Mrzyglód, ktorý ako jediný hodil za 80 m – 82,04. Kubínec však získal skalp iného majstra Európy do 23 rokov, o 1,20 m prehodil víťaza nedávneho šampionátu v Espoo Ukrajinca Artura Felfnera. „Osobný rekord v domácom prostredí je super. O víťazstvo som síce prišiel v poslednom pokuse súťaže, ale je to šport a určite nie som neprajný. Poľský súper hodil za 82 m a zvíťazil zaslúžene. Ani jeden z pokusov nebol ideálny, ani ten, ktorým som si zlepšil maximum. Väčšinou také hody končia niekde okolo 73 metrov. V technike ešte vidím veľké rezervy. Mrzí ma, že nepadla osemdesiatmetrová hranica, bolo to blízko. Najbližšie sa o jej pokorenie pokúsim na M-SR, ale formu ladím na Svetovú univerziádu,“ prezradil Kubínec.
Už prvá skončená disciplína 58. ročníka mítingu P-T-S priniesla rekord mítingu i štadióna na Štiavničkách. Kyron McMaster v behu na 400 m prekážok časom 47,26 o 98 stotín zlepšil rekord mítingu legendárneho Zambijčana Samuela Mateteho ešte z bratislavskej pétéesky z 1. 6. 1994 a padol aj Kucejov rekord štadióna 49,80 z roku 1989. Atlét z Britských Panenských ostrovov sa banskobystrickým víťazným výkonom zaradil na 3. priečku tohtoročných svetových tabuliek. Výborne si počínal aj Slováci: Matej Baluch na 4. mieste tretí raz v kariére pokoril 50 s, siedmy Patrik Dömötör si o 6 stotín zlepšil osobák z 50,56 na 50,50 a ôsmy Martin Kučera si posunul sezónne maximu na 51,15.
„Keď som videl štartovú listinu, bolo mi jasné, že tu máme svetovú konkurenciu. Bol som oddýchnutý a veril som si na ďalší výkon pod 50 sekúnd. Sústredil som sa na najmä na seba. Ale po záverečnej prekážke som periférne videl, že je na mojej úrovni Japonec, s ktorým som bežal až do cieľa. Zdolal som ho o dve stotiny, takže mám veľkú radosť. Celkovo bol beh dobrý, ale našli by sa ešte nejaké chybičky, najmä na deviatej prekážke. Verím, že čas a bonusové body za umiestnenie mi pomôžu aj v renkingu do Budapešti,“ vravel Matej Baluch.
Aj v ženskom behu na 400 m prekážok padol rekord mítingu P-T-S i štadióna na Štiavničkách. Postarala sa o to talianska rekordérka Ayomide Folorunsová časom 54,44, ktorá za národným rekordom zaostala len o desatinku. Daniela Ledecká v siedmom štarte na tomto mítingu skončila piata v slovenskom výkone 57,41.
Na „medailovú“ pozíciu útočila na 800 m Gabriela Gajanová. Dlho to vyzeralo tak, že dokonca zaútočí na prvenstvo ako v roku 2020, ale v záverečných 50 metroch jej došli sily a skončila štvrtá za 2:02,53. Pod dve minúty sa dostala len vicemajsterka Európy 2022 Anita Horvatová zo Slovinska (1:59,91).
Gabriela Gajanová: „Začiatok bol prepálený, cítila som to, ale snažila som sa čo najdlhšie udržať takéto tempo. Posledné metre však boli náročné, no bojovala som. Aj štvrtá priečka mi môže vyniesť slušné body do renkingu, o limit na OH sa však budem pokúšať ďalej.“
Rekordy štadióna na Štiavničkách padli aj v oboch šprintoch na 400 m. Najprv sa oň postaral Gilles Biron z Francúzska časom 45,49, a potom Britka Ama Pipiová, ktorá si utvorila zároveň aj osobný rekord 50,75. V pretekoch mužov zlepšil Šimon Bujna vlastné slovenské sezónne maximum o 16 stotín na 46,54 a finišoval siedmy. „Bežalo sa mi relatívne dobre. Celkom dobre som to rozbehol, pekne som sa potiahol za ostatnými súpermi. Škoda záveru, tam som niečo stratil. Inak to bolo super. Veľmi dobrá podpora od divákov, čo mi určite pomohlo k výkonu. Dúfam, že sa k tomuto času priblížim aj na majstrovstvách Slovenska,“ uviedol Šimon Bujna.
Z tria Slovákov v kladivárskom sektore sa relatívne najviac darilo Marcelovi Lomnickému, ktorý si o 7 cm posunul sezónne maximum na 72,54, ale stačilo to len na 5. miesto, 8 cm od tretieho. „So sezónnym maximom som spokojný. Formu som mal dobrú. Škoda prerušenia súťaže, s tým už spokojný nie som. Rozhádzalo to viacero pretekárov okrem mladších kladivárov. Ja už som asi starý na takéto polhodinové pauzy uprostred súťaže. Nádeji na účasť na majstrovstvách sveta bude koniec až na slovenskom šampionáte. Stále môžem hodiť za 78 metrov. Je to menej pravdepodobné, ale nie nemožné. Výrazne sa mi to sťažilo situáciu,“ skonštatoval realisticky Lomnický.
O miestenku na svetový šampionát bojujúce slovenské kladivárky sa dostali len k 57 metrom. Martina Hrašnová hodila 66,91 a bola štvrtá, Veronika Kaňuchová skončila výkonom o 11 cm slabším piata. „Plán nevyšiel, chcela som si zlepšiť najlepší výkon roka a zaútočiť na 70-metrovú hranicu. Technicky to bolo z moje strany strnulé. Veľmi mi na týchto pretekoch záležalo. Škoda, lebo súťaž i podmienky s atmosférou na štadióne boli úžasné,“ vravela Hrašnová, bývalá dvojnásobná vicemajsterka Európy.
FAKTY ZO ŠTIAVNIČIEK
HLAVNÝ PROGRAM
MUŽI
100 m: 1. Volko (SR) 10,21 – slovenský výkon roka, 2. Veleba (ČR) 10,27, 3. Clayton (V. Brit.) 10,27, 4. Federič 10,33, 7. Beladič (obaja SR) 10,83
200 m: 1. Volko (SR) 20,58, 2. Clayton (V. Brit.) 20,75, 3. Macík (ČR) 20,85, 4. Federič 20,88 – juniorský rekord SR, 7. J. Nemec 21,33, 8. Igaz (obaja SR) 21,61
400 m: 1. Biron (Fr.) 45,49 – rekord štadióna, 2. Šorm (ČR) 45,75, 3. J. Francis (Jam.) 45,87,… 7. Š. Bujna 46,54 – slovenský výkon roka, 8. Marček (obaja SR) 47,47
400 m prek.: 1. McMaster (Brit. Pan. ostr.) 47,62 – rekord mítingu a štadióna, 2. Kendziera (USA) 48,95, 3. Brandt (Švajč.) 49,25, 4. Baluch 49,82, 7. Dömötör 50,50 – os. rekord, 8. M. Kučera (všetci SR) 51,15
žrď: 1. Walsh (USA) 562, 2. Thiery (Fr.) 562, 3. Miller (USA) 562,… 9. A. Černý 482, 10. Antalec (obaja SR) 482
guľa: 1. Otterdahl (USA) 22,11 – rekord mítingu a štadióna, 2. Enekwechi (Nig.) 21,40, 3. Thomsen (Nór.) 20,41,… 5. A. Baran 17,75, 7. Šula ml. 16,44
kladivo: 1. Kochan (Ukr.) 78,62, 2. Frantzeskakis (Gréc.) 74,98, 3. D. Varga (Maď.) 72,62,… 5. Lomnický (SR) 72,54 – slovenský výkon roka
oštep: 1. Mrzyglód (Poľ.) 82,04, 2. Kubínec (SR) 79,71 – slovenský výkon roka, 3. Felfner (Ukr.) 78,51,… 7. Slezák (SR) 70,46
ŽENY
100 m: 1. Forbesová (Jam.) 11,10 – rekord štadióna, 2. Takácsová (Maď.) 11,19, 3. Forster 11,26 – rekord SR,… 5. Weigertová 11,51, 8. Cellerová (všetky SR) 11,94
400 m: 1. Pipiová (V. Brit.) 50,75 – rekord štadióna, 2. Morauskaité (Lit.) 51,19, 3. Coetzeeová (JAR) 51,38,… 8. Balajová (SR) 56,16
800 m: 1. Horvatová (Slovin.) 1:59,91, 2. Mesheshová (Et.) 2:00,24, 3. Traceyová (Jam.) 2:00,40, 4. Gajanová 2:00,53,… 10. Zápotočná (obe SR) 2:09,95
100 m prek.: 1. Hughesová (USA) 12,68 – rekord štadióna, 2. Forster 12,82 – vyrovnaný rekord SR, 3. Kozáková (Maď.) 12,82, 4. Škvarková 13,07,… 8. Baňovičová 13,62
400 m prek.: 1. Folorunsová (Tal.) 54,44 – rekord mítingu a štadióna, 2. Ennadiová (Mar.) 54,48, 3. Sartoriová (Tal.) 55,07,… 5. Ledecká 57,41 – slovenský výkon roka, 6. Slezáková 59,60, 7. Žibritová (všetky SR) 1:00,42
diaľka: 1. Hondemová (Hol.) 642, 2. Lestiová (Maď.) 642, 3. Veigová (Portug.) 634,… 6. Lehenová 618, 7. Kaliašová 587, 8. Vodnyánszká (všetky SR) 583
kladivo: 1. Wlodarczyková (Poľ.) 74,81, 2. Gyurátzová (Maď.) 69,20, 3. Tavernierová (Fr.) 68,32, 4. Hrašnová 66,91, 5. Kaňuchová (obe SR) 66,80