Už len hodiny ostávajú do 53. ročníka medzinárodného atletického mítingu P – T – S v športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne, ktorý je hlavnou udalosťou slovenského atletického leta. V 12 disciplínach hlavného programu od 18.30 h a v 3 prémiových v rámci národného programu (od 16.30 h) sa v piatok 29. júna predstaví kompletná slovenská špička v dueloch s poprednými zahraničnými atlétmi z 25 krajín zo štyroch kontinentov.

„Tešíme sa na zaujímavý atletický piatok, na míting sme pripravení. Už predpoludním vyvrcholí Detská P – T – S finálovými súbojmi, pričom najlepšie tímy budú dekorovať naši čestní hostia, legendy a ešte stále svetoví rekordéri Javier Sotomayor a Jan Železný,“ skonštatoval na stredajšej tlačovej besede prezident Slovenského atletického zväzu a zároveň aj šéf organizačného výboru Peter Korčok. „Po popoludňajšom národnom programe, v ktorom však budú štartovať i viacerí z našej špičky vrátane dvojnásobnej kladivárskej vicemajsterky Európy Martiny Hrašnovej, vyvrcholí podujatie od 18.30 hlavným programom. Teší ma stúpajúca forma viacerých slovenských atlétov, ktorí sa budú pokúšať o limity na augustové ME v Berlíne. Zahraničná konkurencia je primeraná našim finančným možnostiam. Účasť v Šamoríne potvrdilo viacero osobností športového aj spoločenského života. Veľmi si želáme, aby nám prialo počasie a prišlo čo najviac divákov.“

Do štartovej listiny „péteesky“, ktorá sa deň čo deň mení a vyvíja, pribudlo viacero zaujímavých mien. Športový manažér mítingu Alfons Juck vybavil na 1500 m štart víťaza Hier Commonwealthu 2014 Keňana Jamesa Maguta (os. rekord 3:30,61), na 400 m prekážok príde účastník OH 2016 Juhoafričan Hamman Le Roux (v tomto roku os. rekord 49,22), potvrdený je aj štart bieloruského výškara, lanského juniorského majstra Európy Maxima Nedosekova (os. rekord 233 cm), ktorý minulý piatok v Minsku na pretekoch pri príležitosti slávnostného otvorenia nového štadióna pre Európske hry 2019 skočil 230 cm, v kladive bude o body do seriálu IAAF bojovať dvojnásobný (2015, 2017) univerziádny medailista Pavel Barejša (v tomto roku 77,37) a v konkurencii českých oštepárov bude hádzať moldavský rekordér, bronzový na MSJ 2014 a ME 2017 do 23 rokov Adrian Mardarev tomto roku zatiaľ 12. na svete vďaka osobáku 84,43 m.

Do štartových listín v disciplínach žien pribudli na 800 m víťazka Svetovej univerziády 2017 Rose Mary Almanzová z Kuby (os. rekord 1:57,70), semifinalistka MS 2015 aj 2017, na 100 m prekážok pobeží Tiffani McReynoldsová z USA (os. rekord 12,77, s vetrom 12,59) a v diaľke v Memoriáli Evy Šuranovej bude skákať 34-ročná Kubánka Yarianny Argüellesová, bývalá výškarka s osobákom 190 cm, v tomto roku dosiahla v diaľke zatiaľ 630 cm.

Zmeny nastali aj v štartovke mužskej stovky so slovenským Atlétom roka 2017 Jánom Volkom. Jeho súpermi nebudú Juhoafričania Bruintjies a Roto, ale dvojica rýchlych Brazílčanov a 23-ročný Američan Brendon Carnes(os rekord 10,06, s vetrom 9,97, v hale v tomto roku 60 m za 6,54), ktorého sezónne maximum je 10,18 a minulý týždeň sa na majstrovstvách USA v Des Moines v silnej konkurencii kvalifikoval do semifinále dvojstovky. Brazílčania sú tiež veľmi rýchli: piaty z MSJ 2016, ešte len 19-ročný Paulo Andre Camilo de Oliveira si minulý piatok vo finále stovky v Madride (štartoval tam aj Volko) posunul osobné maximum na 10,06 (skončil 4.) a 23-ročný Rodrigo Pererira do Nascimento si tiež pred týždňom v portugalskej Brage zlepšil svoje maximum na 100 m na 10,14.

Ján Volko štartoval na predošlých dvoch ročníkoch obnovenej „péteesky“. V roku 2016 asistoval ázijskému rekordérovi Ogunodemu z Kataru pri rekorde mítingu 10,01 na 100 m (skončil 5. za 10,39) a vlani finišoval vo veternej dvojstovke (+7,1 m/s) druhý za neskorším majstrom sveta Turkom Gulijevom. „Ako sa hovorí, všade dobre doma najlepšie. Platí to aj v atletike. Súťažiť v domácom prostredí je pre mňa vždy povzbudzujúce a motivujúce. Doma vás ľudia poznajú, vedia, kto ste, a keď pri predstavovaní pred štartom vyslovia vaše meno, štadión začne burácať. To je niečo úžasné! Teším sa, že budem môcť znova súťažiť na P – T – S, keďže je to jedna z mála možností, keď ma môžu moji fanúšikovia vidieť na živo na Slovensku,“ vyhlásil slovenský rekordér na 100 aj 200 m, ktorý má v tomto roku na konte na 100 m zatiaľ čas 10,20 sekundy. “Už by bolo načase dostať sa pod túto hranicu, ale všetko má svoj čas. Formu ladíme tak, aby vyvrcholila na európskom šampionáte v Berlíne.”

Žiaľ, na poslednú chvíľu sa pre problémy v oblasti brušnej dutiny odhlásil nádejný trojskokan Tomáš Veszelka, štvrtý na lanských ME do 23 rokov. Ohrozená je aj účasť najlepšieho slovenského vytrvalca Tibora Sahajdu, ktorý v uplynulých dňoch zápasil s chorobou.

O finančné zabezpečenie 53. ročníka P – T – S, ktorý má rozpočet približne 220-tisíc eur, sa prioritne stará viceprezident SAZ i organizačného výboru Ladislav Asványi. „Zorganizovať v našich podmienkach veľký atletický míting nie je jednoduchá vec. Vďaka rôznym partnerom a podporovateľom sme dali dokopy sumu, za ktorú, verím, ponúkneme divákom zaujímavé súboje našej špičky s kvalitnými zahraničnými atlétmi. Významne nám pomohla aj národná lotériová spoločnosť Tipos, ktorá je hlavným partnerom péteesky,“ zdôraznil Ladislav Asványi.

V hlavných disciplínach dostane pätica najlepších odmenu 1200, 800, 500, 300 a 200 eur, v prémiových disciplínach národného programu zinkasujú prví traja 500, 300  a 100 eur, v zvyšných získa víťaz 100 eur, ak dosiahne výkon s hodnotou aspoň 1000 bodov.

Obnovený míting P – T – S sa už tretí rok za sebou uskutoční v športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne. „Pre x-bionic® sphere je veľká česť opäť privítať v olympijskom tréningovom centre  kráľovnú športov, atletiku. Aj v tomto roku sa vďaka SAZ predstaví u nás v plnej sile to najlepšie, čo slovenská atletika ponúka – príde olympijský víťaz Matej Tóth i majster Európy do 23 rokov na 200 metrov Ján Volko. Sme úprimne radi, že naši športovci budú mat šancu porovnať sa so svetovou špičkou,“ uviedol šéf dozornej rady x-bionic® sphere a bývalý olympijský medailista v rýchlostnej kanoistike Juraj Bača. „Ja osobne s veľkým rešpektom a vďakou spomínam na chvíle, keď sme sa na letisku cestou na hlasovanie o pridelení ME 2017 v krose, rozhodli s pánmi Asványim a Korčokom oživiť legendárny míting P – T – S a priniesť ho do Šamorína. Ostáva mi len dúfať , že táto najprestížnejšia slovenská atletická súťaž bude aj naďalej budovať svoju tradíciu práve v našom športovom centre. Držím všetkým športovcom v piatok palce a teším sa na všetky úžasné výkony.“

Na pôvodnej „péteeske“ skákali mnohé špičkové svetové výškarky – Jordanka Blagoevová, Rosemarie Ackermannová, Tamary Bykovová, Galina Astafeiová či svetová rekordérka Stefka Kostadinovová. V zozname víťaziek tejto disciplíny figuruje aj meno bývalej predsedníčky SAZ Márie Mračnovej, ktorá triumfovala v roku 1966 ešte na štadióne na Tehelnom poli ako prvá Slovenka. Aj ona sa teší z obnovanie mítingu P – T – S a z možnosti stretnúť sa so svetovým rekordérom Javierom Sotomayorom.

“Vyhrala som v roku, v ktorom sa mi darilo najviac. Už v apríli som na Mladej Garde o centimeter prekonala československý rekord Modrachovej, potom na Veľkej cene Pravdy – tak sa vtedy péteeska ešte volala – som prekonala 174 cm a sezónu som skončila výkonom 177 cm,” zaspomínala si Mária Mračnová. Apropo: jej víťazný výkon spred 52 rokov je v tohtoročných “letných” slovenských tabuľkách druhý najlepší… “To ma teda veľmi mrzí, že je to takto,” podotkla bývalá výborná výškarka.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Ján Volko si na stredajšej tlačovej besede prebral štartové číslo, zľava: Juraj Bača, Mária Mračnová, Peter Korčok, Ján Volko, Ladislav Asványi.

FOTO JÁN LUKY

Organizátori mítingu informovali o záverečných prípravách péteesky na tlačovej besede v x-bionic® sphere v Šamoríne.

FOTO JÁN LUKY

Mária Mračnová si zalistovala vo svojej osobnej kronike, kde našla aj článok o svojom triumfe na péteeske v roku 1966.

FOTO JÁN LUKY