Hoci je olympijský víťaz a na mítingu P-T-S v jeho šamorínskej verzii štartoval trikrát, ani raz nezvíťazil. Keďže po tokijskej olympiáde ukončil kariéru, triumfu na najslávnejšém slovenskom atletickom mítingu sa už nedočká. V tomto roku a zrejme aj v budúcom však bude jeho hostiteľ. Chýrna „pétéeska“ sa totiž uskutoční na štadióne VŠC Dukla v Banskej Bystrici, ktorého je Matej Tóth riaditeľom.
● Míting P-T-S sa presunul zo Šamorína do Banskej Bystrice, do mesta, kde už vyše dve desaťročia žijete. Čo to pre vás znamená?
„Z pozície riaditeľa Dukly pociťujem hrdosť, že v Banskej Bystrici na našom štadióne môžeme mať podujatie s dlhoročnou tradíciou a kvalitou. Zároveň je pre nás česť i odmena, že sa môžeme podieľať na organizovaní pétéesky. Vnímam to určite aj ako zadosťučinenie za to všetko, čo sme investovali do štadióna i za dlhodobo kvalitnú a korektnú spoluprácu so Slovenským atletickým zväzom.“
● Na ktorú disciplínu zo štvrtkového programu 58. ročníka P-T-S sa najviac tešíte?
„Určite na všetky, v ktorých budú štartovať naši športovci z Dukly snažiaci sa kvalifikovať sa na majstrovstvá sveta v Budapešti a budúcoročné olympijské hry v Paríži. Preto bude veľmi zaujímavá bude súťaž v hode kladivom, v ktorom majú v podstate všetci traja naši – Martina Hrašnová, Veronika Kaňuchová, Marcel Lomnický – šancu na budapeštiansku miestenku a sú tesno od toho, aby sa dostali na vrcholné podujatie. Teším sa aj na beh na 100 m prekážok s Viktóriou Forster a takisto aj na nabitú, vyrovnanú a napínavú osemstovku žien s Gabikou Gajanovou.“
● Čo bolo pre vás z pozície riaditeľa Dukly najťažšie v príprave premiérového ročníka na banskobystrickom štadióne?
„Myslím si, že pre nás to nebolo až také zložité – najmä vďaka výbornému tímu, ktorý funguje v rámci SAZ. V podstate všetci už dobre vedia, čo treba robiť. My v Dukle máme ľudí, ktorí už s kolegami zo zväzu spolupracovali pri organizácii viacerých podujatí, napríklad na minuloročnom EYOF, majstrovstvách Slovenska či finále atletickej ligy. Preto v príprave pétéesky na nás nečíhajú väčšie prekvapenia. Komunikácia je na veľmi dobrej úrovni. Z pohľadu Dukly nie je organizácia náročná a nemusíme riešiť nič, čo by nás prekvapilo.“
● Zažili ste ešte bratislavské časy P-T-S, keď boli tribúny na Pasienkoch úplne plné, z pozície diváka?
„Nepamätám si, že by som niekedy bol v hľadisku na pétéeske na bratislavských Pasienkoch, ale určite som míting vnímal ako fanúšik. Šamorín si už pamätám veľmi dobre – najmä ako športovec.“
● Ktorý zo siedmich šamorínskych ročníkov vám najviac utkvel v pamäti?
„Myslím si, že ten z roku 2016. Išlo o prvý ročník po obnovení tradície mítingu. Naň mám najjasnejšie spomienky. Navyše, uskutočnil sa krátko pred olympijskými hrami v Riu de Janeiro, pričom vtedy nebolo vôbec jasné, či na pétéesku nastúpim, lebo som bol tesne po zranení. Nanešťastie, po P-T-S sa mi zranenie dokonca obnovilo a bol ohrozený môj štart na olympiáde. Bolo to na začiatku júna a nevedeli sme, či sa vôbec pustím do finálnej olympijskej prípravy. Aj preto si prvý obnovený ročník pétéesky veľmi dobre pamätám. Nastupoval som na štart ako úradujúci majster sveta z Pekingu. Myslím si, že práve v tom roku bola najlepšia atmosféra v Šamoríne a prišlo aj veľa ľudí.“.
(GB)
FOTO JÁN LUKY
MATEJ TÓTH V CHÔDZI NA 3000 M NA P-T-S V ŠAMORÍNE
2016: 2. miesto 11:31,69
2018: 5. miesto 11:43,08
2020: 2. miesto 11:22,47