KEĎ SÚ SÚPERI KAMARÁTI A DOPRAJÚ JEDEN DRUHÉMU

Na jubilejnej 55. péteeske v Šamoríne štartovali dvaja olympijskí víťazi, no paradoxne ani jeden nevyhral. Amerického trojskokana Christiana Taylora zdolal Tomáš Veszelka, nášho chodeckého šampióna Mateja Tótha zasa jeho kolega a kamarát z tréningovej skupiny Miroslav Úradník.

Obaja šampióni však svojich premožiteľov pochválili. „Sledoval som, ako Tomáš v posledných týždňoch súťaží s veľkým nasadením, no mal smolu s prešľapmi. Ale včera večer sa to zmenilo, zlepšil si osobný rekord z 10-krokového rozbehu. Som šťastný, že to môjmu súperovi a kamarátovi vyšlo,“ napísal 4-násobný majster sveta Taylor na svojom instagramovom konte.

O Matejovi Tóthovi je známe, že je férový chlap a dopraje každému. Z tretej tohtoročnej prehry s Mirom Úradníkom si nerobil ťažkú hlavu a úprimne sa tešil zo svetového výkonu roka, ktorý jeho kolega z reprezentácie zašliapal v x-bionic® sphere.

„Som rád, že Miro ma plnohodnotne nahradil, išiel dnes fantasticky,“ vystrúhal olympijský šampión z Ria na 50 km poklonu Úradníkovi. „Ja som so svojím výkonom spokojný. Hoci sú už dávno preč časy, keď som mal na výkon okolo 11 minút, išlo sa mi fantasticky. Vravel som si, že by bolo fajn dosiahnuť čas okolo 11:30 min a to sa mi podarilo výrazne prekonať. Spoločná robota s Mirom, tréningy a sústredenia naznačujú, že sme sa v príprave vybrali správnym smerom.“

SPOKOJNÝ VOLKO: VIDEL SOM SA NA ŠTVRTOM – PIATOM MIESTE

Ján Volko je srdciar: ak si nejaké podujatie obľúbi, zväčša vždy urobí všetko, aby na ňom štartoval a podporil organizátorov. Žiaľ, koronakríza“ spôsobila, že letný atletický kalendár 2020 sa poriadne nahustil, a preto od piatka do piatka, čiže za 8 dní, absolvoval až štyri súťaže v rôznych kútoch Európy.

Minulý piatok bežal dvojstovku na Diamantovej lige v Bruseli, potom v utorok 150 m na Zlatej tretre v Ostrave, odtiaľ si to namieril do Košíc na štvrtkový JBL Jump Fest, kde dvakrát absolvoval šprint na 60 yardov, no a o deň neskôr už súťažil na mítingu P-T-S.

Naozaj obdivuhodné. Vo svetle týchto faktov je jeho šamorínska tretia priečka na 100 m a solídny čas 10,38 sekundy naozaj cenný.

„Nebolo to úplne zlé, návrat po výpadku je totiž náročný. Teším sa z výsledku, prekvapilo ma, že som skončil tretí. Budem úprimný, pri pohľade do štartovej listiny som sa – vzhľadom na všetko, čo mám za sebou a najmä na únavu z cestovania – videl až niekde medzi 4. a 5. miestom,“ komentoval Volko svoje vstúpenie na P-T-S a poznamenal: „Teším sa, že sa tieto preteky napokon uskutočnili, lebo to vyzeralo všelijako. Dopadli veľmi dobre, zišla sa kvalitná konkurencia a tí, čo mohli byť v hľadisku, vytvorili opäť peknú atmosféru.“

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO PAVOL UHRIN, JÁN LUKY, JÁN SÚKUP