V hlavnom programe 58. ročníka mítingu P-T-S, ktorý sa 20. júla premiérovo uskutoční v Banskej Bystrici a bude mať strieborný štatút seriálu Wold Athletics Continental Tour, sa predstaví 120 atlétov z 32 krajín, spolu s národným programom sa počet aktérov vyšplhá na približne 200. „Myslím si, že je to veľmi slušná účasť. Štartová listina sa nám postupne zapĺňa, k definitíve máme ešte posledný týždeň. Za pozitívum považujem, že príde prakticky kompletná slovenská špička, pre ktorú tento míting prioritne organizujeme,“ uviedol týždeň pred TIPOS P-T-S 2023 predseda organizačného výboru Peter Korčok.

Na zoznam zahraničných účastníkov pribudli ďalšie zaujímavé mená. Na Štiavničky príde šiesta žena tohtoročných svetových tabuliek na 400 m Salwa Eid Naserová z Bahrajnu. Majsterka sveta z roku 2019 si práve na šampionáte v Dauhe zabehla osobné maximum 48,14, v tomto roku sa už dvakrát dostala pod 50 sekúnd, jej najlepší čas zo španielskej Huelvy má hodnotu 49,78. Dvadsaťpäťročná štvrtkárka má na konte aj striebro z MS 2017 v Londýne a štafetový bronz na 4×400 m z Dauhy. V Banskej Bystrici by mala potiahnuť ku kvalitnému výkonu slovenskú tabuľkovú jednotku Alexandru Bezekovú.

Zdatného súpera budú mať slovenskí prekážkari na 400 m. Mateja BaluchaPatrika Dömötöra či Martina Kučeru preverí rovnako ako v ročníku 2020 vicemajster Európy z Zürichu 2014, dvojnásobný olympijský finalista z Ria 2016 (6.) a Tokia 2021 (7.) Rasmus Mägi. Tridsaťjedenročný Estónec sa na Európskych hrách v Chorzówe prezentoval svojím tohtoročným maximom 48,63, osobný rekord 47,82 si zabehol len vlani v Turku. Na minuloročných MS v Eugene finišoval vo finále ôsmy (48,92). Pred tromi rokmi v Šamoríne zvíťazil za 49,32.

Memoriál Evy Šuranovej v diaľke žien ozdobí Brazílčanka Leticia Orová Melová. V tejto sezóne má na konte zatiaľ 647 cm z 9. júla v Cuiabe, ale vlani Eugene si osobným rekordom 689 cm vyskákala životný úspech – bronz. Tešiť sa môžeme na súboj 25-ročnej Juhoameričanky so slovenskými „6-metrovými“ diaľkarkami na čele s tohtoročnou jednotkou Monikou Lehenovou.

Do predbežnej štartovky na 800 m žien pribudla k Etiópčanke Habitam Alemuovej (tohtoročné maximum 1:58,59) Slovinka Anita Horvatová. Pre druhú ženu tohtoročných európskych tabuliek (osobným rekordom 1:58,73 z Turku), finalistku MS 2022 (7.) a striebornú z tohtoročného európskeho halového šampionátu v Istanbule to bude piata účasť na mítingu P-T-S. V rokoch 2018 (1.), 2019 (4.) a 2021 (5.) štartovala v Šamoríne na 400 m, vlani finišovala tretia na 800 m pred Gabrielou Gajanovou. Slovenka bude mať teda skvelú šancu revanšovať sa a zároveň potvrdiť výkonnostný rast ďalším časom pod 2 minúty.

Vlaňajšie prvenstvo v skoku o žrdi bude na banskobystrickej pétéeske obhajovať Američan Matt Ludwig. Účastník OH 2021 v Tokiu zvíťazil v Šamoríne výkonom 570 cm, tento rok už prekonal pod holým nebom 572 a v hale aj 581, teda o 9 cm menej, ako je jeho osobné maximum.

Na Štiavničkách bude mať svoje zastúpenie aj jamajská šprintérska škola. Dvadsaťsedemročná Shashalee Forbesová doteraz zbierala úspechy iba so štafetami. Má striebro z OH 2016 v Riu, kde bežala druhý úsek v rozbehu, a k bronzu z MS 2017 v Londýne prispela aj finálovou účasťou. Na nedávnom jamajskom šampionáte v Kingstone finišovala na 100 m druhá v novom osobnom maxime 10,96, ktorým sa zaradila na 12. miesto tohtoročných svetových tabuliek a kvalifikovala sa na MS do Budapešti. Smelo teda môže zaútočiť aj na rekord P-T-S 10,98 Nigérijčanky Blessing Okagbareovej z roku 2021. Jej štart bude akiste výzva pre aktuálne najrýchlejšiu Slovenku Moniku Weigertovú.

Pre slovenskú špičku však bude TIPOS P-T-S 2023 nielen šanca na konfrontáciu s kvalitnými zahraničnými atlétmi. Pôjde aj o jednu z posledných príležitostí polepšiť si v boji o účasť na majstrovstvách sveta v Budapešti.

Teší ma, že fanúšikovia uvidia všetkých našich najlepších atlétov na čele s Jánom Volkom, ktorý pobeží 100 aj 200 m, osemstovkárkou Gabikou Gajanovou či Viktóriou Forster. Nechcem predbiehať, ale verím, že Viki sa predstaví už ako čerstvá medailistka z majstrovstiev Európy do 23 rokov. Radi by sme ju v Banskej Bystrici privítali s medailou na krku. Celkovo je program mítingu nastavený tak, aby naši športovci mali čo najlepšie podmienky na plnenie limitov či získavania bodov do renkingov na vrcholné podujatia. Nielen na svetový šampionát, ale aj olympijské hry v Paríži a budúcoročné majstrovstvá Európy v Ríme,“ uviedol bývalý skvelý osemstovkár, v súčasnosti koordinátor slovenskej reprezentácie Jozef Repčík.

Medzi atlétov zbierajúcich body do renkingov patria aj kladivár Marcel Lomnický a prekážkarka na 400 m Daniela Ledecká. Ani jeden z nich zatiaľ nemá istotu štartu na augustových majstrovstvách sveta v Budapešti. Rebríčkovo je k nemu bližšie piaty muž olympijskej súťaže v Riu de Janeiro 2016. „Fyzicky som na tom výborne. Najväčší môj problém je odovzdať to na pretekoch. V tejto sezóne stále triafam jedno miesto. Snažím sa prísť na to, ako skĺbiť súťažné nabudenie s technikou. Zatiaľ je to kontraproduktívne a nabudenie mi viac škodí. Kladivo je o detailoch, ktoré rozhodujú o tom, či sa metre strácajú alebo pribúdajú. Mne sa tento rok strácajú. Dúfam, že práve na P-T-S sa to zlomí, pred domácim publikom sa dostanem do pohody a podarí sa mi prísť na to, ako hodiť ďaleko,“ povedal atlét banskobystrickej Dukly, ktorý má na konte päť účastí na pétéeske, vlani chýbal pre zranenie.

Na hlavnom štadióne na Štiavničkách bude hádzať prvý raz. „Nikdy som tu nehádzal, máme naplánovaný špeciálny tréning v tomto kruhu. Malo by to byť v poriadku,“ poznamenal Marcel Lomnický ku kruhu, ktorý brúsil jeho tréner Libor Charfreitag ml. Jeho tohtoročné maximum je 72,47. Boj o Budapešť ešte nevzdáva: „Nič nie je nemožné, mám posledné dve možnosti – na P-T-S a potom na majstrovstvách Slovenska. Myslím si, že fyzicky na to mám. Svoje šance vidím 50 ku 50. Reparát už nebude, musím dvakrát hodiť ďaleko, aspoň na úrovni 74,5 metra. Potrebujem teda pridať dva metre na oboch pretekoch. Nehádžem flintu do žita. Ak to aj nevyjde do Budapešti, dobrý výkon mi pomôže aj vo výhľade na majstrovstvá Európy a olympijské hry, čo je môj hlavný cieľ.“

Daniele Ledeckej sa na P-T-S zvykne dariť. V roku 2019 v Šamoríne utvorila slovenský rekord na 400 m prekážok 56,79, vlani ozdobila svoju šiestu účasť na mítingu víťazstvom, jediným slovenským v hlavnom programe. Tento rok sa zatiaľ postupne zlepšuje, na ostravskej Zlatej tretre jej namerali 57,63. „Na pétéesku sa vždy teším, pre mňa je to špeciálne podujatie. Aj tento rok by som chcela podať čo najlepší výkon. Kvalitný čas by mi mohol pomôcť v renkingu pre majstrovstvá sveta. Bude to pravdepodobne moja predposledná šanca. Dúfam, že nás príde povzbudiť čo najviac divákov, potrebujeme od nich spätnú väzbu.“

Organizátori TIPOS P-T-S už dávnejšie oznámili mená ďalších zahraničných atlétov. Do kategórie prominentných bude patriť trojnásobná olympijská víťazka v hode kladivom (2012, 2016, 2021) Anita Wlodarczyková (tohtoročné maximum 71,73), svetová rekordérka výkonom 82,98 m a prvá žena, ktorá prekonala hranicu 80 metrov. Štvornásobná majsterka sveta (2009, 2013, 2015, 2017), 4-násobná majsterka Európy (2012, 2014, 2016, 2018) a rekordérka mítingu (77,70 z roku 2016) sa na P-T-S vracia po dvojročnej pauze a bude súperkou Sloveniek Martiny Hrašnovej a Veroniky Kaňuchovej.

Američan Payton Otterdahl (tohtoročné a osobné maximum 22,09 9. júla v Eugene) sa pokúsi vymazať rekord P-T-S vo vrhu guľou, ktorý patrí od roku 1978 legendárnemu Nemcovi Udovi Beyerovi výkonom 21,79 m. Objav vlaňajšej štvorstovkárskej sezóny, víťaz afrického šampionátu a Hier Commonwealthu Muzala Samokunga, pobeží na P-T-S polovičnú vzdialenosť – 200 m (osobné maximum 20,48), bude teda jedným zo súperov slovenského rekordéra Jána Volka rovnako ako Jan Jirka (tohtoročné maximum 20,59) z Česka. Na stovke preverí najrýchlejšieho Slováka a bronzového medailistu na 200 m z nedávnych Európskych hier v Chorzówe ďalší český šprintér Jan Veleba (tohtoročné maximum 10,29).

Najlepší slovenskí štvorstovkári Šimon Bujna či Miroslav Marček budú mať možnosť ponaháňať českého šampióna z posledných troch rokov Matěja Krseka (tohtoročné maximum 45,62). Prekážkarky na 100 m, ktoré sa v tomto roku blysli už slovenským rekordom Viktória Forster (12,88 a 12,82) a Stanislava Škvarková (12,89), sa budú môcť konfrontovať s vicemajsterkou Európy z Mníchova 2022 Lucou Kozákovou (tohtoročné maximum 12,72) z Maďarska. V predbežnej štartovke na 800 m figuruje Etiópčanka Habitam Alemuová (tohtoročné maximum 1:58,59). Šiesta na OH 2021 v Tokiu bude jedna zo súperiek bronzovej z nedávnych EH Gabriely Gajanovej.

Slovenský atletický zväz (SAZ) pripravil špeciálne zľavy na vstupenky pre detských divákov. Štandardne sú lístky k dispozícii na ticketportal.sk za 8 eur na hlavnú tribúnu a za 6 eur do ostatných sektorov (na ovál) štadióna na Štiavničkách. Pri kúpe on-line vstupenky ponúka SAZ zľavnenú cenu pre dieťa do 12 rokov (vrátane, nie je členom SAZ) – 3 eurá. Na P-T-S sa takto dostanú do ktoréhokoľvek sektoru (aj na krytú tribúnu). Malí atléti, členovia SAZ vo veku 12 rokov a menej, majú vstup na podujatie dokonca úplne zdarma. Vstup platí na tribúnu na ovále (nie na krytú). Na každú skupinu 10 detí má jedna dospelá osoba ako dozor vstup zdarma. Voľný vstup na Štiavničky majú aj vozičkári so sprievodom. „Všetkých srdečne pozývame. Myslím si, že fanúšik atletiky si 20. júla v Banskej Bystrici príde na svoje. Uvidí špičkových atlétov v atraktívnych súťažiach,“ zakončil Peter Korčok.

(JM)

FOTO JÁN LUKY