Dvaja olympijskí víťazi, šesť majstrov sveta, desať majstrov Európy a jedna aktuálna svetová rekordérka – takáto zostava zahraničných atletických hviezd sa chystá na budúcotýždňový 56. ročník mítingu P-T-S v Šamoríne.

„Snažili sme sa zostaviť program tak, aby sme mali v každej disciplíne špičkové obsadenie, avšak s dôrazom na to, aby mali slovenskí reprezentanti, keďže péteeska má strieborný štatút, šancu získať bonusové body do olympijskej kvalifikácie,“ vysvetlil na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave filozofiu podujatia riaditeľ pretekov Vladimír Gubrický.

Aké súboje elitných Slovákov so zahraničnými esami teda ponúkne atletickým fajnšmekrom v štvorhodinovom programe v stredu 2. júna od 16.00 do 20.00 h 56. ročník P-T-S v športovom komplexe x-bionic® sphere?

Napríklad európsky halový exšampión na 60 m Ján Volko pobeží na stovke proti lanskému víťazovi péteesky a štafetovému majstrovi sveta 2019 Mikeovi Rodgersovi z USA, ktorý má osobák 9,85! Kladivár Marcel Lomnický bude v „domácom“ sektore, ktorý si nechal v stredu špeciálne vybrúsiť pre svoje potreby, bojovať aj s bronzovým z MS 2019 Maďarom Bencem Halászom. Výškari Matúš Bubeník a Lukáš Beer si zaskáču s talianskym šoumenom, halovým exmajstrom sveta a Európy Gianmarcom Tamberim i vicemajstrom sveta 2019 Rusom Michailom Akimenkom. Oštepárske trio kouča Jozefa Hanušovského (Jakub Kubinec, Maximilián Slezák, Patrik Michalec) bude mať unikátnu šancu zasúťažiť si s úradujúcim majstrom sveta Andersonom Petersom. „Oštepár z Grenady je už v Šamoríne, kde sa bude pripravovať až do péteesky,“ informoval Vladimír Gubrický. No a špeciálnu príchuť bude mať i chôdza na 3000 m, keďže pre Mateja Tótha to budú jeho posledné preteky pred obhajobou olympijského zlata. O prienik na stupne víťazov a kvalitný čas čo najhlbšie pod 46,50 sa pokúsi i štvrťkárske duo Šimon BujnaOliver Murcko, podobné ambície v kvalitnej konkurencii môže mať na prekážkarskej štvorstovke i Martin Kučera.

A na čo sa môžete tešiť v ženských disciplínach? Martina Hrašnová bude mať za súperku najlepšiu kladivárku histórie, 2-násobnú víťazku OH, 4-násobnú majsterku sveta a svetovú rekordérku Anitu Wlodarczykovú z Poľska. Emma Zapletalová môže na 400 m prekážok vrátiť prehru z nedávnej Diamantovej ligy v Gatesheade Britke Jessice Turnerovej. Slovenská rekordérka na 100 m prekážok Stanislava Škvarková bojujúca o tokijskú miestenku nastúpi proti tohtoročnej európskej trojke Maďarke Luce Kozákovej a bývalej juniorskej majsterke Európy Anné Zagréovej z Belgicka. Gabika Gajanová sa na 800 m predstaví v dueli s britskými strednotratiarskymi rekordérkami, hviezdnou Laurou Muirovou a tiež Jemmou Reekieovou, ktoré sa v tomto roku už dostali pod 1:59 min. Monika Weigertová sa pokúsi na stovke ponaháňať Američanku Dezereu Bryantovú (os. rekord na 100 m 10,99), štafetovú medailistku na 4 x 100 m z juniorských i seniorských MS.

V hlavnom programe je 16 disciplín , osem mužských (100 m, 200 m, 400 m, 400 m prek., výška, kladivo, oštep, 3000 m chôdza) a rovnaký počet ženských (100 m, 400 m, 800 m, 100 m prek., 400 m prek., diaľka, kladivo, 3000 m chôdza).

„Verím, že aj tentoraz  nadviažeme na predchádzajúce úspešné ročníky,“ nádeja sa viceprezident SAZ i organizačného výboru P-T-S Ladislav Asványi. „Napriek nepriaznivej ekonomickej situácii mnohých našich tradičných partnerov, keď sa eurá do rozpočtu zháňajú veľmi zložito, sme sa nevzdali. Chceme opäť ponúknuť Slovensku zaujímavé športové podujatie a v neposlednom rade odprezentovať verejnosti našu špičku. Nezanedbateľný dôvod, že sme sa do toho znova pustili, je aj fakt, že chceme takto pomôcť slovenskej špičke v olympijskej kvalifikácii. Tokia sa blíži, času veľa niet a žiaľ, zatiaľ nám pri plnení limitov nepraje ani počasie. Verím, že aj vďaka péteeske pribudnú do slovenskej výpravy ďalší atléti.“

Vďaka striebornému štatútu seriálu World Athletics Continental Tour získajú atléti na prvých ôsmich miestach k bodom za svoj výkon ešte bonusy od 100 bodov za 1. do 40 bodov za 8. miesto (100–80 –70–60–55–50–45–40).

Rozpočet podujatia je približne 200-tisíc eur, z toho sú tri štvrtiny zo zdrojov SAZ a približne štvrtinu by mal tvoriť príspevok z Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu. Podľa regulí mítingov so strieborným štatútom ide približne 70-tisíc eur na finančné odmeny za umiestenia. „Všetky financie z predošlých ročníkov máme vysporiadané, netlačíme pred sebou žiadne dlhy. Do príprav tohto ročníka sme sa pustili s čistým štítom,“ zdôraznil Ladislav Asványi.

Preteky sa uskutočnia za prísnych protipandemických opatrení. Každý bude musieť pred vstupom do športového komplexu absolvovať antigénový test na Covid-19, alebo sa preukázať vlastným testom (z dňa pretekov), kompletne ukončeným procesom očkovania proti Covid-19 alebo potvrdením o prekonaní tohto ochorenia. Podľa aktuálne platných opatrení budú môcť byť v hľadisku aj diváci – ale len päťsto. Tristo vstupeniek vyhradili organizátori pre atlétov, ktorí ich môžu venovať podľa potreby svojim trénerom či rodinným príslušníkom. Zvyšných 200 bude pre verejnosť: záujemcovia sa môžu na webe mítingu P-T-S (www.p-t-s.sk)  zaregistrovať a z nich potom organizátori v nedeľu 30. mája popoludní vyžrebujú 100 šťastlivcov, pričom každý z nich získa dve vstupenky.

Kto nebude mať šťastie, môže si hlavný program P-T-S 2021 pozrieť v priamom prenose na Dvojke RTVS od 18.00 do 20.00 h. Televízny signál však pôjde v káblovkách do vyše 70 krajín vrátane USA, Veľkej Británie, Kanady, Poľska, Írska, Austrálie, Nórska, Ukrajiny či Chorvátska. „Aj to je dôkaz, že legendárna péteeska má vo svete stále dobré meno,“ podotkol Ladislav Asványi.

ŠAMPIÓNI NA MÍTINGU P-T-S 2021

2 – OLYMPIJSKÍ VÍŤAZI (Matej Tóth/50 km chôdza, Anita Wlodarczyková/kladivo)

6 – MAJSTRI SVETA (Mike Rodgers/4 x 100 m, Richard Kilty/60 m, Gianmarco Tamberi/výška, Anderson Peters/oštep, Vitězslav Veselý/oštep, Matej Tóth/50 km chôdza, Anita Wlodarczyková/kladivo)

10 – MAJSTROV EURÓPY (Ján Volko/60 m, Richard Kilty/60 m, Gianmarco Tamberi/výška, Vítězslav Veselý/oštep, Yousif Rabah/4 x 400 m, Laura Muirová/1500 a 3000 m, Maryna Bechová-Romančuková/diaľka, Anita Wlodarczyková/kladivo, Imani Lansiquotová/4 x 100 m, Malgorzata Holubová-Kowaliková/4 x 400 m)

1 – SVETOVÁ REKORDÉRKA (Anita Wlodarczyková/kladivo)

FOTO PAVOL UHRIN a JÁN LUKY