Halový majster Európy v behu na 60 m Ján Volko sa už teší na 54. ročník mítingu P-T-S. Bude to jeho prvý „ostrý“ štart v nezvyčajnej letnej atletickej sezóne, ktorá bude mať vrchol na svetovom šampionáte v katarskej Dauhe až na prelome septembra a októbra.

„Ak nepočítam majstrovstvá Slovenska a ligu, sú to jediné preteky u nás, kde ma môžu vidieť fanúšikovia,“ skonštatoval Volko na štvrtkovom brífingu s médiami v šamorínskom športovom komplexe x-bionic® sphere. „Keď míting obnovili, priznám sa, netušil som o jeho slávnej histórii. Teraz však viem, aká slávna bola jeho história, aký je teraz, a preto sa naň rok čo rok teším aj preto, lebo sa môžem ukázať doma pred slovenskými fanúšikmi. Som rád, že míting P-T-S ožil a obnovila sa pekná tradícia. Je dobre, že máme na Slovensku takéto preteky, no pomohlo by, keby ich bolo viac. Uvedomujem si však, že z hadiska organizácie je nesmierne náročné pripraviť takéto podujatie, ktoré však slovenskej atletike môže len a len pomôcť.“

Zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko nechýbal ani na jednom z predošlých troch ročníkov obnovenej „péteesky“. V roku 2016, keď ho ešte takmer nik nepoznal, skončil na stovke piaty za 10,39, o rok neskôr finišoval vo vyše sedemmetrovom uragáne na 200 m tretí, pričom práve prisilný vietor mu odfúkol slovenský rekord 20,58, no a vlani mu na stovke patrila druhá priečka v slovenskom rekorde 10,13 sekundy, keď v rozbehu s vetrom mierne nad povolené 2 m/s dosiahol dokonca 10,07!

„V  roku 2016 bol pre mňa štart na péteeske veľká neznáma. Netušil som, čo sa mi v silnej konkurencii podarí dosiahnuť. Vtedy som bol ešte len na začiatku cesty k výkonom, aké dosahujem v súčasnosti. Dvojstovka v roku 2017 v silnom vetre bola náročná, mám na ňu všelijaké spomienky. Pre divákov muselo byť asi zábavné vidieť ma po dobehu v cieli ako sa borím s problémom so žalúdkom. Organizátori sa asi poučili a vedia, že po dvojstovke treba počítať aj s možnosťou, aká sa mi vtedy prihodila…,“ opisoval Volko svoje predošlé tri štarty v šamorínskom športovom komplexe x-bionic® sphere. „Vlaňajšok však bol skvelý, naplno som si užil atmosféru i radosť z bonusu v podobe slovenského rekordu. Bolo to úžasné. Hoci nám spočiatku vietor neprial, pred finále sa nakoniec utíšil.“

V aktuálnej letnej sezóne súťažil halový európsky šampión zatiaľ raz. Minulú nedeľu vyhral stovku v 2. kole slovenskej ligy v Dubnici za 10,40 s veľkým, až 39-stotinovým náskokom. Pre Volka to bol prvý vážnejší test. Čo naznačil?

„Ukázalo sa, že to nie je ešte ideálne a moja forma na P-T-S s najväčšou pravdepodobnosťou nebude taká ako vlani, keď som sa už blížil k vrcholu. Teraz je celá moja príprava posunutá –pre problémy so zadným stehenným svalom i pre neskorý termín MS,“ vysvetľoval situáciu 22-ročný bratislavský „expres“ Ján Volko. „Naozaj neviem, na čo si môžem v Šamoríne trúfať. Vynasnažím sa však podať čo najlepší výkon. Ťažko sa mi odhaduje, čo sa mi podarí zabehnúť. V Dubnici nebola silná konkurencia, no nevedel som v závere poriadne zabrať. Azda teraz to už bude lepšie. Rozhodne sa však na péteeske chcem posunúť, lebo s 10,40 by som v sezóne veľa vody nenamútil.“

V štartovej listine 54. ročníka mítingu P-T-S sú štyria šprintéri s osobákmi pod 10 sekúnd, no ani oni nie sú ešte v optimálnej forme. Najlepší čas v tomto roku (10,02) má na konte Kemar Hyman z Kajmanských ostrovov.

„Teraz máme všetci veľmi podobnú aktuálnu výkonnosť, čo je možno ešte náročnejšie, ako keby boli traja či štyria jasní favoriti. Už postúpiť do finále bude náročné, nehovoriac o nejakom špičkovom výkone či umiestení,“ uvažoval nahlas najrýchlejší Slovák všetkých čias.

Na stovke sa predstaví aj bývalý majster sveta na 60 m v hale a Volkov jediný premožiteľ vo finále na halových ME 2017 v Belehrade Brit Richard Kilty.

„Teším sa, že sa po marcovom šampionáte v Glasgowe stretneme. Dúfam, že bude mať lepšiu náladu, keďže po finále na halových ME ostal bez medaily a bol dosť sklamaný. Teším sa však aj na ostatných, mnohých poznám. Myslím si, že diváci uvidia atraktívnu stovku a verím, že budú mať dôvod tešiť sa z môjho dobrého výkonu.“

Volko je realista a tentoraz neuvažuje o útoku na rekordnú métu 10,13, o mimoriadne prísnom limite 10,10 na MS v Dauhe ani nehovoriac.

„Čas 10,10 je, samozrejme, môj cieľ v každých pretekoch, no momentálne viem, na čo mám, a na čo ešte nie. Limit je veľmi prísny, preto si skôr verím na dvojstovke. Netvrdím však, že sa nedá zabehnúť aj na 100 metrov, ale viaceré faktory signalizujú, že ešte moja forma nie ja na takej úrovni ako minulý rok v rovnakom období.“

Zdravotne je Ján Volko v poriadku, zadný stehenný sval, ktorý ohrozoval jeho štart na marcovom zlatom glasgowskom halovom šampionáte je, zdá sa, definitívne v poriadku.

„Absolvoval som kontrolné vyšetrenie magnetickou rezonanciou, ktoré neukázalo nijaké známky poškodenia. Ostala tam síce jazva, to však po takom zranení býva, treba sa o ňu starať. Nepociťujem na zranenom mieste žiadne problémy. Prirodzene, bolí ma všeličo iné, ale taký je život športovca- atléta. Človek sa s tým musí vyrovnať,“ skonštatoval s úsmevom slovenský šprintérsky rekordér.

Na mítingu P-T-S bude na rozdiel od predošlých  ročníkov mimoriadne teplo. Meteorológovia avizujú na sobotné popoludnie extrémnu horúčavu – vyše 35°C. Ako znáša Volko tieto horúčavy?

„Je to dosť náročné, veď ešte nedávno bolo sotva 10 stupňov a teraz je 35. To je obrovský skok. Ja osobne nemám rád na pretekoch veľké horúčavy, môj ideál je okolo 25 stupňov. S extrémnou teplotou sa však musíme popasovať všetci, všetci budeme mať rovnaké podmienky.“

Ani v dôsledku horúčav Volkov tím zatiaľ neupravoval časy tréningov, jedine v piatok pred mítingom si pôjde zabehať trochu neskôr. Šprintérsky „zázrak“ zo Slovenska sa teraz snaží piť čo najviac a postupne dopĺňať minerály, ktoré telo po nadmernom potení sa opúšťajú oveľa rýchlejšie. „Dávam si pozor, aby som nedostal kŕč. Pijem čo najviac, mám aj špeciálne iontové nápoje,“ prezradil ešte stále úradujúci európsky šampión do 23 rokov v behu na 200 metrov.