Poľská kladivárka Anita Wlodarczyková bude po roku opäť jednou z najväčších osobností atletického mítingu P – T – S v sobotu 17. júna v x-bionic® sphere v Šamoríne. Pred rokom výkonom 77,70 m utvorila základný rekord mítingu, teraz poškuľuje po 80 m.

„Čakám na 80 m, a možno už zajtra sa dočkám. Techniku mám dobrú, ale chýba mi lepšie zrýchlenie v kruhu,“ vravela Wlodarczyková. „Kruh by mal byť po úprave lepší ako pred rokom, takže uvidíme. Z vlaňajška si tento míting pamätám ako veľmi príjemný so skvelou atmosférou a množstvom ľudí,“ doplnila Wlodarczyková.

Tridsaťjedenročná Poľka je dvojnásobná olympijská víťazka, dvojnásobná majsterka sveta a trojnásobná európska šampiónka, okrem toho aj a najmä držiteľka svetového rekordu 82,98 m. V tomto roku Wlodarczyková vládne svetovým tabuľkám výkonom 79,73 m z Dauhy.

„Som súťaživý typ a bola by som rada, keby som mala v každých pretekoch i kvalitné súperky. Myslím si, že ešte mám na to, aby som prekonala svetový rekord,“ dodala Wlodarczyková.

V mužskej súťaži kladivárov bude hlavným favoritom jej krajan Pawel Fajdek, ktorý vedie svetové tabuľky výkonom 82,40 m z Turku. Najlepší Slovák Marcel Lomnický tam nemal platný pokus, ale v tomto roku si už pripísal 77,92 m z amerického Coral Gables na Floride.

„Fyzicky som dobre pripravený, no v predchádzajúcich pretekoch som sa trápil technicky. Dúfam, že pred domácim publikom budem mať lepší deň. Rád by som sa priblížil k sezónnemu maximu, možno ho aj prekonal,“ povedal Lomnický. Na otázku, či si v Šamoríne trúfa aj zvíťaziť, piaty najlepší kladivár OH 2016 v Riu de Janeiro odpovedal – nie. „Zaujíma ma druhé miesto, keďže Pawel Fajdek je výrazne lepší ako všetci ostatní, ktorí hádžu približne 76 metrov.“

Pred rokom bol Lomnický v Šamoríne druhý (76,67 m) za Dilšodom Nazarovom z Tadžikistanu, neskorším šampiónom z Ria. Vtedy sa pretekári sťažovali na pomalý kruh. Aké to bude teraz?

„Pred rokom bol kruh nový a trošku pomalý. Hádzalo sa mi však dobre. Minulý týždeň som sem prišiel a trochu som ho vybrúsil, teraz je hladší. Dúfam, že aj výkony budú lepšie.“