Päťdesiaty piaty ročník legendárneho mítingu P-T-S v športovom komplexe x-bionic® spehere v Šamoríne sa uskutoční v piatok 11. septembra 2020, presne tri mesiace po pôvodnom termíne. Odloženie pretekov zo začiatku leta na jeho koniec spôsobila koronavírusová pandémia, ktorá výrazne negatívne zasiahla do slovenského, európskeho i svetového atletického i športového kalendára.

Slovenský atletický zväz, ktorý míting organizuje, musel radikálne zmeniť svoje zámery s „péteeskou“. Preteky mali mať pôvodne v seriáli World Continental Tour strieborný štatút, čo malo najmä slovenskej špičke pomôcť získať dôležité body v kvalifikácii na OH v Tokiu a vybojovať si účasť na ME v Paríži, keďže prví traja v disciplíne mali možnosť získať automaticky miestenku aj bez limitu.

Lenže koronakríza všetko zmenila: došlo k zrušeniu európskeho šampionátu v Paríži a takisto k „zmrazeniu“ kvalifikačného procesu na olympijské hry v Tokiu posunuté na rok 2021. Vedenie SAZ sa preto rozhodlo, že míting P-T-S sa uskutoční len v úspornom formáte bez strieborného štatútu a bude prioritne určený pre elitných slovenských atlétov. Keď však Európska atletika v dôsledku koronakrízy upravila (zjemnila) podmienky pre organizovanie podujatia World Continental Tour – Silver, SAZ sa po konzultáciách s EA rozhodol ponechať „péteeske“ strieborný štatút.

Jubilejný 55. ročník P—T-S, piaty po obnovení v roku 2016, ponúkne v hlavnom programe predbežne od 17.15 h až 15 disciplín – osem pre mužov (100 m, 400 m, 400 m prek., výška, trojskok, kladivo, oštep, 3000 m chôdza) a sedem pre ženy (400 m, 800 m, 100 m prek., 400 m prek., diaľka, kladivo, 3000 m chôdza). Pre najlepších troch v každej disciplíne hlavného programu sú pripravené finančné odmeny 800 eur za prvé, 500 za druhé a 200 za tretie miesto.

Výber disciplín bol koncipovaný tak, aby sa na najväčšom domácom mítingu predstavili všetky slovenské hviezdy a hviezdičky. V predprograme P-T-S (od 16.00 h) je zatiaľ 7 disciplín a predpoludním by sa mali uskutočniť súboje najmenších adeptov kráľovnej športov v rámci Detskej P-T-S.

Samozrejme, všetky súťaže, či už hlavný program alebo detské disciplíny, sa uskutočnia za prísnych protiepidemiologických opatrení. Organizátori pripravia míting v súlade s platnými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR pre organizovanie športových súťaží. Zabezpečiť však podujatie vrátane účasti popredných zahraničných pretekárov však v súčasnej situácii, keď sa epidemiologická situácia zhoršuje, nie je logisticky vôbec jednoduchá vec.

Vzhľadom na reštrikčné opatrenia (zákaz organizovať športové podujatia s viac ako 1000 účastníkmi) bude divácka kapacita výrazne obmedzená. Fanúšikovia atletiky však nemusia smútiť. Duely slovenskej elity so špičkovou zahraničnou konkurenciou si totiž budú môcť pozrieť v dvojhodinovom priamom prenose na RTVS od 18.30 h.

Vlaňajší 54. ročník mítingu P-T-S v Šamoríne za účasti atlétov zo 44 krajín priniesol tri svetové výkony roka, jeden európsky výkon roka, dva rekordy podujatia, osem rekordov štadióna v x-bionic® spehere, slovenský rekord 56,79 Daniely Ledeckej na 400 m prekážok a najlepší slovenský výkon histórie Márie Katerinka Czakovej v chôdzi na 3000 m (12:30,32).

Džibuťan Ayanleh Souleiman na 1000 m časom 2:16,51 min prekonal Jungwirthow najstarší rekord P-T-S z 1. 9. 1957 a jeho výkon v tomto roku už nik neprekonal. Takisto šamorínsky čas 2:17,47 min Brita Kyla Langforda na tisícke ostal najlepší v roku 2019 v Európe až do skončenia sezóny. V hodnotení kvality všetkých klasických jednodňových podujatí na svete v roku 2019 skončila „péteeska“ na veľmi lichotivom 50. mieste so ziskom 81 754 bodov.