Päťdesiaty druhý ročník mítingu Pravda – Televízia – Slovnaft v športovom areáli x-bionic® sphere v Šamoríne sa blíži míľovými krokmi. Forma hviezd sobotného podujatia sľubuje výbornú atletiku. Viacerí z tých, čo sa predstavia na P – T – S, štartovali v utorok vo fínskom Turku na mítingu venovanom bežeckej legendy Paavovi Nurmimu a predviedli parádne výkony.

Turecký dvojstovkár pochádzajúci z Azerbajdžanu Ramil Gulijev vyhral stovku v osobnom rekorde 10,02! Iba päť Európanov bielej pleti dosiahlo v najkratšom šprinte lepší čas ako 27-ročný študent pedagogiky na univerzite Dumlupinar v západotureckom 24-tisícovom meste Küthaya. Vicemajster Európy 2016 a finalista OH v Riu na 200 m Gulijev si zlepšil svoje maximum o 4 stotiny a naznačil, že jeho pokus o rekord „péteesky“ na 200 m 20,12 Nigérijčana Adenikena spred 24 rokov nemusí byť márny. Práve Gulijev bude jeden z prvých atlétov, ktorí pricestuje do Šamorína. Organizátori ho očakávajú už v stredu večer. V Turku si solídne počínal aj ďalší účastník šamorínskej dvojstovky Juhoafričan Emile Erasmus, na 100 m finišoval tretí za 10,13.

Aj forma poľského kladivára Pawla Fajdeka naznačuje, že Litvinovov rekord P – T – S 80,90 m môže byť od soboty 17. júna minulosť. Majster sveta a Európy hodil 82,40 m a o 9 cm zlepšil vlastné tohtosezónne svetové maximum. Fajdek nemá vážnu konkurenciu, v tomto roku už šesťkrát prekonal métu 80 metrov a lídrom tabuliek je bezmála so 4-metrovým náskokom! Žiaľ, jeho tréningový kolega Slovák Marcel Lomnický mal v Turku tri nevydarené pokusy a v štartovom poli 11 kladivárov ho neklasifikovali.

„Cítil som sa výborne a vo forme, ale technicky mi to v posledných dňoch vôbec nejde. Trikrát som trafil do vrhačskej klietky. Aj napriek chladnému počasiu sa dalo hodiť ďaleko, čo ukázal Pawel Fajdek, ktorý prekonal v pohode osemdesiatku,“ citovala agentúra SITA 29-ročného Lomnického.

Ďalšie umiestenia kladivárov, ktorí budú v sobotu v x-bionic® sphere v Šamoríne bojovať o body do prestížneho seriálu IAAF: Poliak Nowicki skončil druhý (76,71), Lingua Z Talianska štvrtý (75,72), Katarčan El Seify šiesty (75,14) a olympijský víťaz z Londýna 2012 Maďar Pars ôsmy (73,67).

Na 400 m prekážok obsadila prvé dve priečky v zhodnom čase 49,78 „šamorínska dvojica“ Jack Green (V. Brit.) a Patryk Dobek (Poľ.), na 800 m – v tejto disciplíne sa predstaví aj v Šamoríne – skončila Poľka Sofia Ennaouiová druhá (2:02,02).