Diváci na Štiavničkách uvidia na 58. ročníku TIPOS P-T-S mítingu 2023 aj dvoch čerstvých majstrov Európy do 23 rokov z minulotýždňového šampionátu vo fínskom Espoo. Jediný „80-metrový“ kladivár v štartovke je Ukrajinec Mychajlo Kochan s osobným rekordom 80,78, ktorý obhájil titul z Tallinnu 2021. Jeho najväčší úspech v seniorskej kategórii je 4. miesto na OH 2021 v Tokiu. Kochana dobre pozná slovenská rekordérka Martina Hrašnová, ktorá sa v istom období pripravovala na sústredeniach s jeho tréningovou skupinou.

“Vždy, keď som na sústredení v Turecku a na rovnakom mieste je aj jeho tréningová skupina, pripravujeme sa spolu. Ukrajinci mi pomáhajú s kladivárskou technikou, ja s trénerom Rudom Lukáčom si silovou prípravou,” vraví Martina Hrašnová. “Veľmi rada s Kochanovou skupinou trénujem, som jej za mnoho vďačná. Sú to ozajstní profesionáli. Celá jeho rodina žije Míšovou kariérou. Otec je tréner a pripravuje aj jeho mladšiu sestru Milu. Míša je veľmi pracovitý, podľa mňa má veľkú perspektívu. Hoci sa narodil až vtedy, keď už som mala ja prvé úspechy za sebou, dokáže mi na tréningoch veľmi dobre poradiť.” 

Aj v mužskom oštepe sa na vynovenom Štadióne SNP v Banskej Bystrici predstaví majster Európy z Espoo. Ukrajinec Artur Felfner, vlani v Šamoríne druhý vďaka doteraz platnému osobáku 84,32 m, je supertalent. Dvadsať rokov bude mať až v októbri, no na vrcholných mládežníckych šampionátoch našiel premožiteľa iba na MSJ 2021, kde bol druhý. Získal zlato na MEJ 2021, MSJ 2022, EP 2023 vo vrhoch do 23 rokov i ME 2023 do 23 rokov.

(GB)

FOTO SITA/AP