Bude to jeden z najsilnejších príbehov 59. ročníka TIPOS P-T-S. Keď trojskokan Tomáš Veszelka 11. septembra 2020 zdolal na „pétéeske“ o 16 cm 2-násobného olympijského šampióna a 4-násobného majstra sveta Christiana Taylora, nemohol tušiť, že víťazných 16,69 z tretieho a aj 16,66 zo šiesteho pokusu šamorínskej série budú na veľmi dlho jeho najlepšie výkony. Viac ako tri roky sa trápil so zraneným pravým kolenom, podstúpil tri operácie a až v tejto sezóne sa postupnými krokmi vracia na scénu. Ten istý míting, opäť Američan Taylor, ale Banská Bystrica a piatok 24. mája 2024: Tomášovi Veszelkovi sa ponúka skvelá šanca posunúť svoje tohtoročné maximum 16,39, najmä však potvrdiť miestenku na ME v Ríme a prihlásiť sa aj o Paríž.

„Preteky z roku 2020 sú už minulosť. Odvtedy som si prešiel veľa zlými vecami, snažím sa na to nemyslieť. Povedzme si úprimne, že Christian mal vtedy slabší deň. A aj on odvtedy absolvoval jednu operáciu, ja hneď tri. Teším sa na neho, porozprávame sa a zajtra to v sektore ukážeme,“ uviedol ôsmy trojskokan na ME 2018 a šiesty na halových ME 2019 Tomáš Veszelka. Účasť na rímskom kontinentálnom šampionáte už by mu už nemala uniknúť, po započítaní výkonu zo St. Pöltenu sa zaradil na 23. miesto v renkingu (30 účastníkov).

„Spadol mi kameň zo srdca, keď som videl svoje meno v renkingu. Ale je tu ešte jeden – olympijský. To už je iná káva, boji o Paríž musím pridať a zbierať vody. Každopádne sa na Európu teším.“

Druhý najlepší trojskokan histórie Christian Taylor sa na P-T-S predstavil aj v roku 2019, keď vyhral výkonom 17,33 (Veszelka bol so 16,24 piaty). V tejto sezóne sa vo veku 33 rokov lúči s veľkou atletikou a na konte má zatiaľ 16,56. Za 17 metrov tento rok skočili Ind Praveen Chithravel (17,12) a aj majster Európy 2016 Max Hess (17,03), ktorý si takisto pamätá doteraz poslednú trojskokanskú súťaž na P-T-S – v roku 2020 bol tretí (16,32).

„Nebude to nič jednoduché, čakal som trochu ústretovejšiu štartovku, ale čo sa dá robiť. Verím, že dokážem prekvapiť. Nechcem podceňovať Christiana, ale nemyslím si, že on bude ten najsilnejší súper. Oveľa lepšie by mali na tom byť Hess, Chithravel či Andrea Dallavalle,“ povedal smerom k súperom 28-ročný zverenec trénera Michala Škvarku.

Aj kladivár Marcel Lomnický bude mať za súpera majstra sveta – ale úradujúceho a navyše vychádzajúcu hviezdu disciplíny. Ešte len 22-ročný Kanaďan Ethan Katzberg vlani senzačne triumfoval na budapeštianskych MS a aj v tejto sezóne je vo výbornej forme. V apríli v Nairobi posunul severoamerický rekord na 84,38 m, už je deviaty v historických svetových tabuľkách a hovorí sa o ňom ako o adeptovi na prekonanie 38-ročného svetového rekordu Jurija Sedycha (86,74 v roku 1986).

„S Ethanom som ešte nehádzal, takže sa naňho veľmi teším. Sledujem jeho výkony, spravil neskutočný progres, ktorý si osobne ani neviem vysvetliť. Rozhodne ho nepotrápim, na také vzdialenosti nemám, ale dúfam, že ma až tak veľmi nezahanbí,“ verí 36-ročný zverenec trénera Libora Charfreitaga.

Dvojnásobný univerziádny strieborný medailista a piaty z OH 2016 v Riu de Janeiro Lomnický vlani na Štiavničkách nebol spokojný so sezónnym maximom 72,54. Nečudo, bol to jeho najhorší výkon zo šiestich štartov na P-T-S. Olympijský rok začal až v stredu v Kladne. V prvých pretekoch od 16. septembra 2023 (finále slovenskej ligy v Banskej Bystrici) hodil 70,08. Ak sa chce kvalifikovať na ME (o olympiáde ani nehovoriac), musí poriadne pridať.

„V Kladne som bol ešte trochu stuhnutejší v technike. Dúfam že sa mi zajtra podarí sa viac uvoľniť a hodím si sezónne maximum. Potrebujem už trochu dlhší pokus, ak sa chcem kvalifikovať na vrcholné podujatie. Rád by som pridal také dva-tri metre. Fyzicky sa cítim dobre. Mám v sebe pár metrov navyše, ktoré by som chcel zajtra ukázať,“ referoval Marcel Lomnický, ktorého pred sezónou opäť potrápilo zranenie chodidla ľavej nohy.

Azda najlepšou formou sa môže zo slovenskej špičky momentálne pochváliť Gabriela Gajanová. V nedeľu si na mítingu Diamantovej ligy v marockom Marrákeši po obdivuhodne dlhom finiši dobehla na 800 m pre 4. miesto kvalitným výkonom 2:00,30 min ako najlepšia Európanka. Aj ona vyhrala na mítingu P-T-S v roku 2020 v Šamoríne a veľkú šancu zopakovať tento výsledok má i teraz pod Urpínom.

„Našťastie nemusím naháňať žiadne limity ani renkingy, ktoré by mi zväzovali nohy. Do pretekov môžem teda ísť s ľahkosťou, čo je pre mňa dôležité,” pripomenula Gabriela Gajanová splnené limity na ME aj OH.

V uplynulých dvoch ročníkoch finišovala vždy na štvrtom mieste, na vlaňajšej banskobystrickej premiére si pritom utvorila mítingový osobák 2:00,53. „Verím, že sa opäť vrátim na medailové pozície. Urobím pre to všetko, povedala 6-násobná účastníčka „pétéesky“.

Čakajú ju súperky z kategórie zdolateľných. Pobežia i jej sparingpartnerky zo skupiny kouča Louisa Heyera Švédka Lovisa Lindhová (os. rek. 1:58,77), Valentina Rosamiliová zo Švajčiarska (2:01,29). Osobáky pod dve minúty majú ešte predvlani druhá a vlani piata Fínka Eveliina Määttänenová (1:59,74), Poľka Angelika Sarnová (1:59,72), Tigist Girmová z Etiópie (1:59,72) a Botswančanka Oratile Noweová (1:59,69).

„Dievčatá dobre poznám. V štartovke je viacero takých, čo by chceli vyhrať, ale ja som tiež jedna z nich a o víťazstvo sa pobijem,“ odhodlane vyhlásila rodáčka z Liptova, ktorú by malo prísť na Štiavničky povzbudiť pätnásť členov rodiny. „Verím, že ma to bude hnať dopredu,“ dodala bronzová na 800 m na Európskych hrách 2023.

Súťažnej atletike dáva v roku 2024 zbohom tiež britský šprintér Richard Kilty. Diváci na Štiavničkách môžu byť svedkami posledného súboja medzi dvomi najrýchlejšími mužmi halových ME 2017 na 60 m. V belehradskom finále Kilty zdolal Jána Volka a podarilo sa mu to aj na P-T-S 2019 v Šamoríne na 100 m (dobehol 6.). Na svojom druhom šamorínskom vystúpení v roku 2021 už na slovenského rekordéra nestačil na stovke (8.) ani na 200 m (7.).

Myslím si, že na P-T-S som pripravený veľmi dobre, pred piatimi dňami som zabehol v Londýne stovku za 10,16, čo je na prvý súťažný štart v sezóne veľmi slušný čas. Teším sa na súboj s Jánom Volkom, je to skvelý súper a priateľ. Verím, že atmosféra, ktorú diváci pre neho vytvoria, pomôže aj a mne ostatným šprintérom,“ povedal 34-ročný halový majster sveta, ktorý sa po skončení aktívnej kariéry plánuje venovať trénerstvu.

Organizátori strieborného mítingu WACT očakávajú najväčší nápor v predaji vstupeniek vo štvrtok a v piatok pred začiatkom programu. „Banská Bystrica je špecifická v tom, že aj na futbalové zápasy si diváci zvyknú kupovať lístky až na mieste. Preto sme aj my vytvorili túto možnosť,“ informoval prezident SAZ a predseda organizačného výboru P-T-S Peter Korčok.

Žiaľ, májové počasie na Slovensku atletike zatiaľ veľmi nepraje. „Určite aj to môže ovplyvniť záujem divákov. Podľa prognóz by však počas pretekov nemalo pršať, preto verím, že sa nám podarí prekonať vlaňajšiu návštevu 3300 divákov. To je naša ambícia,“ dodal Peter Korčok, ktorému urobil radosť tiež fakt, že všetci prihlásení slovenskí atléti by mali v piatok štartovať: „Tešíme sa súboje nielen s medzinárodnou kvalitou, ale aj s účasťou našich športovcov.“

Na druhé banskobystrické vydanie legendárneho mítingu sa teší aj riaditeľ VŠC Dukla Matej Tóth – najmä však na návrat chôdze do programu: „Zažil som jeden návrat už v Šamoríne a bolo výborné opäť byť s ostatnými atlétmi na jednom podujatí a spropagovať takto chôdzu.“

Olympijský víťaz chodeckej päťdesiatky v Riu de Janeiro by rád udržal P-T-S v Banskej Bystrici aj do budúcnosti. „Kým nebudeme mať na Slovensku krajší a väčší štadión ako v Banskej Bystrici, pétéeska by mala na Štiavničkách zostať. To je však na rozhodnutí zväzu ako hlavného organizátora. My sa budeme ústretovo usilovať o to, aby tu míting zostal,“ dodal Matej Tóth.

(JM)

FOTO JÁN LUKY