■ Považujete “dočasný” presun mítingu P-T-S zo Šamorína do Banskej Bystrice za dobré riešenie?
PETER KORČOK (prezident SAZ a predseda organizačného výboru P-T-S): „Po skončení podujatia môžem za seba povedať – áno. O zmene miesta mítingu sme uvažovali už dlhšie. V Šamoríne sme preteky obnovili, sme tamojšiemu kompexu x-bionic® sphere vďační za spoluprácu. Bez podpory tohto rezortu by sme sa do toho nepustili. Šamorín mal však svoje limity, a ak sa chceme s mítingom posunúť, musela nastať zmena. Míting P-T-S patrí do Bratislavy, ale vyzerá to iba na nostalgické želanie. V Bratislave nie je potrebná infraštruktúra a zatiaľ ani záujem o takéto podujatie. Presun sme primárne zdôvodnili tým, že v Banskej Bystrici na budúci rok organizujeme ME do 18 rokov a vlani sme pripravili – aj divácky – úspešný EYOFZ. To ma povzbudilo, aby sme uvažovali o presune. Banská Bystrica je športové mesto, máme k dispozícii skvelé atletické zázemie v podobe objektov VŠC Dukla. Je tu vybudovaná výborná športová infraštruktúra, máme možnosť spolupracovať s mestom, s Duklou i UMB. To sú benefity, ktoré nám môžu pomôcť do budúcnosti. Pétéeska má v Banskej Bystrici potenciál rásť a získať si priazeň divákov.“
LADISLAV ASVÁNYI (viceprezident SAZ a podpredseda organizačného výboru P-T-S): „Myslím si, že rozhodnutie usporiadať preteky na novom mieste olo dobre rozhodnutie . Hlavný dôvod zmeny bol, že sme chceli otestovať značnú časť logistiky, ktorú nutne potrebujeme zvládnuť aj počas budúcoročných ME do 18 rokov. Ďalší dôvod bolo prilákať do hľadiska platiacich divákov – vstupenky boli za symbolické ceny – čo si myslím, že sa celkom podarilo .“
VLADIMÍR GUBRICKÝ (generálny sekretár SAZ a riaditeľ mítingu P-T-S): „Spočiatku som mal pred presunom podujatia rešpekt – najmä z organizátorského pohľadu. Ukázalo sa však, že Banská Bystrica je naozaj atletická a dianie na mítingu len potvrdilo správnosť nášho rozhodnutia. Treba však povedať, že šťastena stála tentoraz na našej strane – vyšlo nám naozaj všetko – počasie, výkony, divácka kulisa, organizácia v nových podmienkach.“
ALFONS JUCK (manažér mítingu P-T-S zodpovedný za zabezpčenie účasti atlétov zo zahraničia): „Vzhľadom na to, že Národný atletický štadión v Banskej Bystroci je na Slovensku najlepšie vybavený, tak je to dobré riešenie. Komplikácia je však vzdialenosť a doprava z viedenského letiska. Divákov prišlo viac ako do Šamorína, ale istotne by sme boli všetci spokojnejší, keby ich bolo ešte viac. S počtom, ktorý bol v tomto roku, sa nemôžeme uspokojiť.“
MATEJ TÓTH (riaditeľ VŠC Dukla, ktoré míting spoluorganizovalo a poskytlo potrebnú infraštruktúru): „Aj ak by to nebolo dočasné, považoval by som to za dobré riešenie. Minimálne do času, kým nebude mať Bratislava zodpovedajúci atletický stánok, je Banská Bystrica ako centrum atletiky na Slovensku viac ako adekvátna náhrada. Reakcie atlétov, trénerov a divákov to potvrdzujú.“
■ Z minima sa vyťažilo maximum: výborné výkony predviedli Slováci a nesklamali ani poprední zahraniční pretekári. Čo vás osobne zaujalo najviac?
PK: „Športovci boli vynikajúco pripravení, o čom svedčí rekordný počet bodov v hodnotení kvality mítingov od obnovenia pétéesky v roku 2016. Okrem hviezd zo zahraničia sme dali viac priestoru našim atlétom a tí nás svojimi výkonmi potešili. Zo zahraničných es predviedli najkvalitnejšie výkony Kyron McMaster na 400 m prekážok a Payton Otterdahl v guli. Najviac ma však potešili víťazstvá Jána Volka v oboch šprintoch, slovenské rekordy Viktórie Forster na hladkej i prekážkovej stovke, zlepšenia veľkého talentu Filipa Federiča, výborné výkony Gabiky Gajanovej, Mateja Balucha a Jakuba Kubínca. Veľkú radosť som mal aj z vypredanej krytej tribúny, celkovo z diváckeho záujmu (vyše 3000 divákov) a z atmosféry podujatia.“
LA: „Veľmi ma potešil Jána Volko dvoma víťazstvami a kvalitnými časmi, zahanbiť sa nenechali mladí – Filip Federič, Viktória Forster, Gabika Gajanová a milo prekvapil oštepár Jakub Kubínec. Zo zahraničných víťazov by som vyzdvihol amerického guliara Otterdahla, McMastera na 400 m prekážok a tiež Francúza Birona, ktorý vyhral hladkú štvorstovku.“
VG: „Mňa nadchla atmosféra na podujatí. Vyše 3500 návštevníkov a plná hlavná tribúna spravili neuveriteľnú atmosfér. Myslím si, že aj to prispelo k výborným výkonom našich atlétov – strhlo ich to. Po podujatí som dostal niekoľko správ od členov SAZ, že takéto podujatie, s takouto atmosférou, na Slovensku ešte nezažili.“
AJ: „Viktória Forster, Ján Volko a Kyron McMaster predviedli skvelé atletické predstavenia. Viki po neúspechu na ME do 23 rokov v Espoo vstala ako Fénix z popola, štart McMastera sme dohodli na poslednú chvíľu a Volko zvládol svoju úlohu favorita ako pravý šampión.“
MT: Výkony Viktórie Forster boli skvelé, špeciálne prekonanie 55-ročného slovenského rekordu na 100 metrov. Okrem toho ma upútala reakcia na tieto výkony priamo na štadióne a následne v médiách. Bola to pre slovenskú atletiku skvelá reklama.“
■ Tohtoročný míting P-T-S sa z rôznych dôvodov uskutočnil v nezvyčajnom júlovom termíne, klasická bratislavská a neskôr šamorínska pétéeska bývala zväčša na konci mája alebo v rôznych júnových termínoch. Aký termín je podľa vás osobne pre P-T-S najvýhodnejší? Nebolo by dobré zafixovať ho v nejako tradičnom “okne”, napríklad posledný májový týždeň až prvé dva júnové? Napríklad aj z hľadiska kvalifikácie na vrcholy daného roka…
PK: „Medzinárodný kalendár sa zahusťuje, pribúdajú podujatia, v tomto roku napríklad Európske hry, na budúci rok budú okrem olympiády aj majstrovstvá Európy v Ríme. Preto je náročné nájsť taký termín, ktorý by vyhovoval všetkým. Dôležité sú aj body do rôznych kvalifikačných renkingov a musíme nájsť termín vyhovujúci pre televíziu. Z organizátorského pohľadu by som preferoval termín na konci školského roka. Práve vtedy môže byť naše podujatie z pohľadu divákov asi najatraktívnejšie.“
LA: „Určiť a zadefinovať termín pretekov je veľmi náročné, vychádza hlavne zo svetovej termínovky a hlavných pretekov sezóny .Jednak treba brat do úvahy – podľa mňa pri exaktnom športe ako je atletika – nezmyselný bodovací systém v kvalifikácii na vrcholné podujatia, ďalej fakt, na akých pretekoch v zahraničí môžu štartovať naši poprední reprezentanti, aby si zvyšovali potrebný bodový zisk, a na mysli musíme mať aj to, aby sme na P-T-S dostali čo najkvalitnejších zahraničných pretekárov .“
VG: „Myslím, že to nie je technicky možné. Každá sezóna je z pohľadu medzinárodných podujatí iná, a preto sa aj my musíme s termínom pétéesky vždy prispôsobiť. V tomto rok nám júlový termín ukázal, že je z hľadiska kvality výkonov výhodnejší, atléti sú už v lepšej forme ako v máji alebo júni.“
AJ: „Najvhodnejší termín sa vždy hľadá vzhľadom na medzinárodný kalendár a kvalifikačné uzávierky na veľké šampionáty. Zafixovanie je prakticky nemožné. Napríklad v tomto roku sme brali do úvahy termín uzávierky kvalifikácie na MS v Budapešti, čo je 30. júla. Navyše, Svetová atletika už stanovuje pevné termíny pre národné šampionáty, ktoré sa tiež nedajú meniť. V roku 2024 sa budeme snažiť, aby sa atléti na P-T-S mohli kvalifikovať na OH v Paríži, prípadne ešte aj ME v Ríme. V roku 2025 sa MS uskutočnia až na jeseň, čo je znova iná situácia…“
MT: „Termín sa vždy prispôsobuje atlétom a svetovému atletickému kalendáru. Keďže MS v Budapešti sú až v závere augusta, bol tohtoročný termín dobrý. Navyše, výkony dosiahnuté na P-T-S platia už aj pre kvalifikáciu na OH 2024. Divácky by bol určite vhodnejší júnový termín. Míting však organizujeme predovšetkým pre atlétov, preto termín prispôsobujeme ich potrebám.“
■ V čom vidíte najväčšie rezervy? Čo by mohlo míting posunúť na ešte vyššiu úroveň?
PK: Potrebujeme nájsť silného reklamného partnera podujatia na dlhšie obdobie a strategicky určiť, kde chceme podujatie vidieť v budúcnosti. Organizácia podujatí je vždy o ľuďoch, pri pétéeske sa vytvoril veľmi dobrý tím, ktorý je zárukou pokračovania minimálne do budúceho roka.“
LA: „V prvom rade musíme dostať na štart všetkých našich kvalitných pretekárov a je nutné zabezpečiť im primeranú a kvalitnú konkurenciu zo zahraničia. Väčšiu pozornosť musíme venovať reklame či propagácii a na to už treba len jedno – finančne zdroje.“
VG: „Záleží na tom, akú si zvolíme filozofia mítingu – či ho budeme robiť vyslovene len pre našich pretekárov, alebo či chceme čo najväčšie hviezdy. Tohtoročný mix vyšiel úplne geniálne, v kvalitnej svetovej konkurencii sa nestratili ani naše domáce hviezdy. Samozrejme, máme taktiež rezervy v mnohých organizátorských veciach – napríklad v propagácia podujatia a s tým spojenou vyššou diváckou účasťou. Myslím si, že máme na to, aby sme zaplnili celé Štiavničky.“
AJ: „Klasicky by som mohol uviesť, že by sa zišlo viac financií, čo by znamenalo viac kvalitných atlétov. Na druhej strane však chceme, aby uspeli naši… Nájsť preto správnu rovnováhu nie je vôbec jednoduché. Určite by sme v budúcnosti potrebovali viac automobilov na dopravu z viedenského letiska či vylepšenie infraštruktúry, napríklad ozvučenia na štadióne.“
MT: „Vyššia úroveň – v ponímaní kategórie mítingu – znamená viac financií. Ale ak sa bavíme, ako zlepšiť míting tejto striebornej kategórie – rezervy sú najmä v počte divákov. Atmosféra bola skvelá, ale takáto atletika si zaslúži ešte dve či tri tisícky divákov navyše.“
Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI
FOTO JÁN SÚKUP, ANDREJ GALICA, JÁN LUKY