Dvojnásobná olympijská víťazka, štvornásobná majsterka sveta i Európy a svetová rekordérka v hode kladivom Poľka Anita Wlodarczyková a svetový oštepársky šampión Anderson Peters z Grenady sú najväčšie zahraničné hviezdy 56. ročníka mítingu P-T-S.

Aké sú ich stredajšie ambície v stredu na mítingu P-T-S v Šamoríne? Obe svetové vrhačské esá to prezradili na utorkovom stretnutí s médiami.

„Na P-T-S štartujem tretí raz a znova by som chcela aspoň prekonať 75 metrov. V tomto roku mi to zatiaľ nevyšlo, no čakám, že zajtra sa mi to podarí,“ nádejala sa Anita Wlodarczyková, ktorá šamorínsky vrhačský sektor dobre pozná. V roku 2016 v obnovenej premiére P-T-S utvorila rekord mítingu 77,70 m a vyhrala aj o rok neskôr kvalitným výkonom 75,45 m. „Zo štartovej listiny je jasné, že som znova najväčšia favoritka. Dúfam, že to zajtra potvrdím,“ dodala s úsmevom.

Kladivárska superhviezda má v roku 2021 na konte zatiaľ 73,87 m z 1. mája z pretekov v tureckej Antalyi, no v ďalších dvoch súťažiach prekvapujúco prehrala. Na vrhačskom Európskom pohári v Splite skončila druhá, na Zlatej tretre v Ostrave dokonca až tretia, čo v minulosti nebývalo zvykom. Vyhrávala jedny preteky za druhými a zväčša s obrovským náskokom.

Vo Varšave žijúca Wlodarczyková, prvá a zatiaľ stále jediná žena, ktorá prekonala 80-metrovú hranicu, sa momentálne necíti na rekordné výkony. Verí však, že po vynútenej bezmála dvojročnej pauze jej forma vygraduje v správny čas.

„Naplno trénujem len od jesene minulého roka, takže k svetovému rekordu má teraz ďaleko, ale verím, že forma príde, keď to bude najviac potrebné – na olympiáde v Tokiu,“ poznamenala. Na olympiádu pôjde len na kladivársku súťaž, v Tokiu sa zdrží nevyhnutné minimum. Nepôjde ani na plánovaný predolympijský kemp v japonskom Takasaki.

Anita priznala, že by rada získala tretie zlato, no vie, že to nebude jednoduché, lebo najmä Američanky urobili veľký výkonnostný pokrok. „Sú motivované – je olympijská sezóna a na budúci rok sa svetový šampionát uskutoční u nich doma v Eugene. Viem, ako trénujú, stretávala som sa s nimi na sústredení v kalifornskom olympijskom strediska v Chula Vista. Myslím si, že ďalšia kladivárka, ktorá prekoná 80 metrov, môže byť práve americká majsterka sveta z Dauhy DeAnna Priceová. Stúpajúca výkonnosť Američaniek mi neprekáža, som dokonca rada, že konečne mám silné súperky,“ zdôraznila šesťnásobná svetová rekordérka: 77,96 (2009), 78,30 (2010), 79,58 (2014), 81,08 (2015), 82,29 (2016), 82,98 (2016). Najdlhší hod histórie predviedla 28. augusta 2016 vo Varšave. Patrí jej však až 15 najlepších výkonov histórie, z nich je dokonca sedem lepších ako 80 metrov.

Wlodarcyzková dosiahla v atletickej kariére už naozaj všetko. Čo ju motivuje, aby v nej ešte pokračovala? „Ak by boli olympijské hry v riadnom termíne v roku 2020, skončila by som po nich. No teraz mám chuť hádzať ešte ďalší rok či dva. Po operácii kolena som tvrdo pracovala na návrate, žila som v obrovskej neistote, čo si ešte dostanem do formy a či koleno vydrží. A teraz mám hneď po roku skončiť? To nie… V tomto roku začínam akoby nový atletický život a to je moja motivácia,“ skonštatovala.

Grenadský Anderson Peters zažije v stredu na mítingu P-T-S premiéru. Času na zoznámenie sa s oštepárskom sektotom v x-bionic® sphere však mal viac ako dosť. V Šamoríne trénuje už od minulej stredy a práve spomenutý športový komplex si vybral za svoju základňu, odkiaľ bude až do polovice júla cestovať na európske mítingy.

V letnej sezóne absolvoval na starom kontinente zatiaľ dve súťaže – na Zlatej tretre v Ostrave si hodil sezónne maximum 83,39 m a skončil druhý za skvelým Nemcom Vetterom, na Diamantovej lige v Gatesheade bol v katastrofálnom počasí (chlad, dážď, silný vietor) štvrtý (75,65 m).

„Verím, že si v Šamoríne zlepšením sezónne maximum, a  azda sa čo najviac priblížim k osobnému rekordu 87,31 m. Ak by som však v tejto fáze letnej sezóny hodil 85 metrov, bol by som nadmieru spokojný,“ načrtol senzačný víťaz hodu oštepom na MS 2019 v katarskej Dauhe svoj cieľ na mítingu P-T-S. „Rád by som zvíťazil, ale viem, že hádže aj ďalší svetový šampión Vítězslav Veselý a to je chlap, ktorý sa len tak ľahko vopred nevzdá.“

Svetovému oštepu vládne v roku 2021 jednoznačne Nemec Johannes Vetter, ktorý už v piatich súťažiach prekonal 90-metrovú hranicu a minulú sobotu dosiahol dokonca 96,29 m. Znamená to azda, že o olympijskom zlate je vopred rozhodnuté? Dvadsaťtriročný Peters, pre ktorého bude tokijská olympiáda prvá v kariére, si to rozhodne nemyslí: „Každý je zdolateľný – aj Vetter. Je to skvelý oštepár a myslím si, že prekonanie svetového rekordu Jana Železného je len otázka času. Avšak nezabúdajme, že na veľkých šampionátoch rozhoduje forma v konkrétny deň.“

Anderson Peters, ktorý je po štvorstovkárovi Kiranim Jamesovi len druhý atletický majster sveta z Grenady v histórii, začínal ako šprintér. V pätnástich zvládol 100 m za 11,15 sekundy, v osemnástich sa dostal pod 11 sekúnd (10,89), aj keď len s vetrom nad povolené 2 m/s. Za koľko by si trúfol prešprintovať stovku v súčasnosti? – opáčili sme dvojnásobného (2018, 2019) víťaza prestížnych univerzitných majstrovstiev USA – NCAA, ktorý študoval na Štátnej univerzite Mississippi v Starkville. „Myslím si, že som stále dosť rýchly, a preto by som si trúfal na výkon pod jedenásť sekúnd,“ odvetil bez zaváhania.

Pri pohľade na jeho postavu to vôbec nie je nereálne…