ŠKVARKOVÁ “NA BEDNI” AJ PO PREBDENEJ NOCI

Stanislava Škvarková chcela na péteeske v súboji so štvrtou z olympiády v Riu de Janeiro Cindy Ofiliovou z Veľkej Británie zabojovať o prvenstvo na 100 m prekážok. Už rozbeh však naznačil, že nie je celkom vo svojej koži. Slovenská rekordérka po pretekoch ponúkla vysvetlenie, prečo skončila „až“ tretia a zbehla „len“ čas 13,22.

„Takmer celú noc som nespala, trápili ma črevné problémy,“ priznala Stanka, ktorá výkonnostne napreduje pod vedením svojho manžela Michala Škvarku. „Vôbec som netušila, na čo si po takej náročnej noci budem môcť trúfať. Vzhľadom na tieto problémy môj výkon nebol vôbec zlý. Za normálnych okolností by som asi Ofiliovú ponaháňala oveľa viac, veď som to mala v pláne! Bežala som rytmicky celkom dobre, len škoda zakopnutia na ôsmej-deviatej prekážke. Ak by som nezaváhala, mohol byť môj čas o pár stotín lepší a azda by to prinieslo i lepšie umiestenie.“

GAJANOVÁ UKULA VÍŤAZNÚ TAKTIKU S CELÝM TÍMOM

Vlaňajšia európska tabuľková jednotka na 800 m do 23 rokov Gabika Gajanová po šamorínskom triumfe žiarila ako slniečko. V treťom štarte na legendárnom mítingu P-T-S, po šiestom mieste pred dvoma rokmi a druhom vlani, tentoraz vyhrala. A nie hocijako! Dvesto metrov pred cieľom naštartovala motory a nik jej nestíhal.

„Veľmi sa teším, že sme s trénerom Sloukom napasovali formu tak, aby vrcholila na péteeske. Posledné štarty i tréningy naznačovali, že sa postupne blížim k vlaňajšej forme a v Šamoríne sa to potvrdilo, veď za osobákom 2:00,58 som zaostala len o 68 stotín,“ štebotala šťastná Gajanová. „S celým tímom sme sa dohodli – musím zaútočiť v závere tak ako kedysi a ukázať, že stará dobrá Gabika je späť.“

KATERINKA CZAKOVÁ  PRELOMILA NEŠŤASTNÚ TRINÁSTKU

Po štyroch tohtoročných časoch nad 13 minút (na halových M-SR a trikrát v lige) chodkyňa Mária Katerinka Czaková v Šamoríne konečne pokorila túto métu. Ba čo viac, tretie víťazstvo na P-T-S vyšperkovala vyše 7-sekundovým zlepšením svetového výkonu roka na 12:35,99 min.

„Cieľ bol ísť pod 13 minút. V celej letnej sezóne som s touto métou bojovala a nedarilo sa mi prelomiť ju. V Šamoríne sa mi však vždy chodilo dobre a zrejme aj tento faktor zohral úlohu v tom, že sa mi to podarilo,“ podotkla s úsmevom na tvári zverenka trénerov Mateja Spišiaka a Martina Pupiša. „Čakala som čas okolo 12:50, ale že to bude až takéto dobré a nie ďaleko od najlepšieho slovenského výkonu (12:30,32 – pozn. red.), to ma milo prekvapilo.“

Piata päťdesiatkárka ME 2018 na šamorínske preteky nevylaďovala špeciálne formu. Dôvod? „Po nedávnom sústredení vo Vysokých Tatrách, som, žiaľ, dostala žalúdočnú virózu, bojovala som i s horúčkami. Preto moja príprava na P-T-S nebola ideálna. Až v tomto týždni som tréning oživila päťstovkami v dobrom tempe, a preto som dúfala, že by to konečne mohlo byť pod 13 minút,“ prezradila Marika, ktorá si jednotkovým výkon roka na svete dala pekný darček k sobotným meninám.

KUČERA SA ZNOVA ZLEPŠIL, PÄŤDESIATKA JE UŽ NA DOSTREL

Bývalý víťaz Svetovej univerziády na 400 m prekážok Martin Kučera si v Šamoríne opäť posunul sezónne maximum (zároveň slovenské) o pár stotín na 50,53 a vrátil mladíkovi Matejovi Baluchovi prehru z ostravskej Zlatej tretry. Celková bilancia ich vzájomných súbojov je 3:1, v tomto roku bol dvakrát lepší Kučera a raz bronzový z MEJ 2019 v Borase.

„Určite to bol z mojej strany lepší beh ako v Ostrave. Spokojný som aj s časom. Škoda však, že posledná prekážka mi nevyšla, mohlo to dopadnúť ešte lepšie,“ vravel Kučera, ktorý za štvrtým z OH 2016 Írom Barrom zaostal len o 23 stotín.

Zverenec Radoslava Ivana má 50-sekundovú hranicu, ktorú prekonal naposledy 8. 7. 2016 vo finále ME v Amsterdame, na dostrel. Padne v tomto roku? „Bežím v utorok vo finále ligy v Košiciach, a potom neviem, či sa mi niekde naskytne šanca. Mimochodom, päťdesiatku som prekonal doposiaľ vždy len na veľkých šampionátoch, na mítingoch sa asi tak neviem namotivovať,“ poznamenal Kučera.

MURCKO PO REKORDE NA 400 M: SRDCOM SOM STÁLE DVOJSTOVKÁR

Piateho septembra v premiére na štvorstovke na M-SR do 23 rokov na Mladej Garde v Bratislave slovenský juniorský rekord 46,96, o šesť dní neskôr v Šamoríne na P-T-S ďalší – 46,29. Skok na tretiu priečku v tohtoročných svetových a prvú v európskych tabuľkách okorenil Oliver Murcko skvelým 3. miestom a skalpom bronzového z ME 2016, HME 2017 a semifinalistu OH 2016 Holanďana Bonevaciu.

„Na štvorstovku ešte nemám poriadne nabehané,“ priznal úprimne 19-ročný Murcko. „To, že som v záverečnej stovke udržal tempo i atak súperov, bolo pre mňa veľké a príjemné prekvapenie. V porovnaní s prvou štvorstovkou na Mladej Garde, kde som sa cítil stuhnutý, som sa teraz v prvej rovinke uvoľnil, ušetril som sily a energiu na záver. Nemal som konkrétny cieľ, len som sa chcel s kvalitnými súpermi pobiť o čo najlepšie umiestene. To by mi v prvom štarte na veľkom seniorskom mítingu úplne stačilo.“

Zverenec Štefana Bielika ostáva aj po úspešnej péteeske nohami na zemi: „O prelomení 46-sekundovej méty nerozmýšľam, necítim sa na to pripravený. Všetko má svoj čas. Srdcom som stále dvojstovkár!“

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO PAVOL UHRIN a JÁN LUKY