Gajanová proti Treacyovej, príde aj vlaňajšia víťazka na 400 m Horvatová

Home/P-T-S 2017/Gajanová proti Treacyovej, príde aj vlaňajšia víťazka na 400 m Horvatová

Štartová listina 54. ročníka medzinárodného atletického mítingu P-T-S v športovom komplexe x-bionic® sphere v sobotu 15. júna sa už postupne dostáva do svojej záverečnej podoby. K už avizovaným popredným svetovým atlétom a atlétkam pribúdajú ďalšie mená.

Na štvorstovke sa predstaví minuloročná víťazka Anita Horvatová zo Slovinska (os. rekord 51,22), ktorá je rekordérkou štadióna v x-bionic® sphere. V rovnakej disciplíne s prekážkami nebude chýbať ďalšia slovinská rekordérka, juniorská vicemajsterka Európy 2017 Agata Župinová (55,96).

Naša reprezentantka Daniela Ledecká si však zmeria sily aj so šiestou na 400 m prekážok z ME 2018 v Berlíne, 27-ročnou Ruskou Verou Rudakovovou (54,48) a striebornou medailistkou z tohtoročného ázijského šampionátu, Bahrajnčankou nigérijského pôvodu Yusuf Aminatovou (55,54). Inak Rudakovová bola v mládežníckych kategóriách takmer nezdolateľná: v roku 2009 získala zlato na MS do 18 rokov, o rok neskôr na juniorských MS, v roku 2011 na kontinentálnom juniorskom šampionáte a víťazné ťaženie zavŕšila titulom na ME 2013 do 23 rokov.

Slovenský bežecký supertalent Gabriela Gajanová nedávno na Odložilovom memoriáli v Prahe už získala skalp výbornej 26-ročnej Adelle Traceyovej (1:59,86), štvrtej z berlínskych ME 2018. V Šamoríne má šancu dokázať to znova, keďže rodáčka z amerického Seattlu je najnovší prírastok v štartovej listine behu žien na 800 m, v ktorom okrem Gajanovej pobežia i Iveta PutalováAlexandra Štuková.

Dvadsaťštyriročná Cindy Ofiliová, mladšia sestra majsterky Európy 2014 z Zürichu, bude ďalšia adeptka na popredné umiestenie v behu na 100 m prekážok na mítingu P-T-S. V sobotu sa v Kingstone zlepšila na 13,06, jej osobný rekord je však výrazne lepší – 12,60. Štvrtá z OH 2016 v Riu sa narodila v Ypsilanti v USA britskej matke a nigérijskému otcovi. Mala možnosť reprezentovať ktorúkoľvek zo spomenutých troch krajín, vybrala si Veľkú Britániu.

Ofiliovej súperka bude juniorská exmajsterka Európy (2009) Anne Zagréová (12,71). Dvadsaťdeväťročná Belgičanka pôvodom z Burkny Faso sa trikrát dostala do finále na ME, v rokoch 2012 a 2014 finišovala štvrtá, v roku 2016 piata.

V štartovke chôdze na 3000 m s našou Máriou Katerinka Czakovou, piatou na päťdesiatke na ME 2018 sú aj dve skúsené tridsiatničky – Poľka Agnieszka Jarochovová (12:34,67) a Maďarka Viktória Madarászová (12:31,78), dvanásta v maďarskom rekorde na 20 km na MS 2017 v Londýne.

V hlavnom programe 54. ročníka mítingu P-T-S, ktorý sa 15. júna začne o 20.00 h, je 14 disciplín, 8 pre mužov (100 m, 1000 m, 3000 m prek., 400 m prek., výška, trojskok, oštep, 3000 m chôdza) a 6 pre ženy (400 m, 800 m, 100 m prek., 400 m prek., diaľka/Memoriál E. Šuranovej, 3000 m chôdza).

Okrem toho sa na atletickom štadióne v x-bionic® sphere uskutoční aj tradičný národný program (do 18.00), novinkou bude medzioblastné stretnutie dorastu (od 13.00), a súperiť budú aj najmenší vo finále 3. ročníka Detskej P-T-S (od 9.00). Míting odvysiela znova v priamom prenose RTVS na Dvojke, vstup na 54. ročník je voľný.

DOPOSIAĽ AVIZOVANÍ ŠPIČKOVÍ ATLÉTI NA 54. ROČNÍKU P-T-S

MUŽI

100 m: JÁN VOLKO (SR, os. rekord 10,13), Richard Kilty (V. Brit., 10,01), Sydney Siame (Zambia, 10,06), Cejhae Greene (Antigua, 10,00), Henricho Bruintjies(JAR, 9,97), Thando Roto (JAR, 9,95), Marcell Lamont Jacobs (Tal., 10,08), Kemar Hyman (Kajm. ostr., 9,95), Cordero Gray (USA, 10,11)

1000 m: Ayanleh Souleiman (Džibuti, 2:13,49 a 1:42,97 na 800 m), Kyle Langford (V. Brit., 1:45,16 na 800 m), Jakub Holuša (ČR, 2:16,79)

3000 m prek.: Tafese Soboka (Et., 8:13,22), Tesfaye Deriba (Et., 8:13,33), Barnabas Kipyego (Keňa, 8:09,13), Tesfaye Girma (Et., 8:16,14)

400 m prek.: Lindsay Hanekom (JAR, 48,81), Quincy Downing (USA, 48,13), MARTIN KUČERA (SR, 49,08), Johnny Dutch (USA, 47,63)

výška: Majd Edin Ghazal (Sýria, 236), Edgar Rivera (Mex., 230), LUKÁŠ BEER (SR, 228), Dimitrios Chondrokoukis (Cypr., 233), Trevor Barry (Bah., 232)

trojskok: Christian Taylor (USA, 18,21), Khotso Mokoena (JAR, 17,35), TOMÁŠ VESZELKA (SR, 16,78 – s vetrom nad 2 m/s aj 16,86), Andy Díaz (Kuba, 17,40), Simo Lipsanen (Fín., 17,14), Donald Scott (USA, 17,43)

oštep: Petr Frydrych (ČR, 88,32), Jaroslav Jílek (ČR, 83,19), Čchi-Čen Liou (Čína, 82,22)

3000 m chôdza: Dawid Tomala (Poľ., 10:56,98), Lebogang Shange (JAR, 10:47,08), MIROSLAV ÚRADNÍK (SR, 11:26,22), DOMINIK ČERNÝ (SR, 11:35,49

ŽENY

400 m: Maria Belimpasakiová (Gréc., 50,45), Polina Millerová (Rus., 51,65), Anita Horvatová (Slovin., 51,22)

800 m: Joanna Józwiková (Poľ., 1:57,37), Elgay Nalyanyová (Keňa, 2:00,28), Adelle Traceyová (V. Brit., 1:59,86), GABRIELA GAJANOVÁ (SR, 2:00,58), IVETA PUTALOVÁ (SR, 2:06,42), ALEXANDRA ŠTUKOVÁ (SR, 2:02,91)

100 m prek.: Rikenette Steenkampová (JAR, 12,81) Luca Kozáková (Maď., 12,86), STANISLAVA LAJČÁKOVÁ (SR, 13,16), Evonne Brittonová (USA, 12,81), Jasmine Camachová-Quinnová (Portor., 12,40), Cindy Ofiliová (V. Brit., 12,60), Anne Zagréová (Belg., 12,71

400 m prek.: Wanda Nelová (JAR, 54,37), Kiah Seymourová (USA, 54,67), DANIELA LEDECKÁ (SR, 57,81), Vera Rudakovová (Rus., 54,48), Agata Župinová (Slovin., 55,96), Yusuf Aminatová (55,54)

diaľka: Milica Gardaševičová (Srb., 664), Chantel Maloneová (Brit. pan. ostr., 690), Lynique Benekeová JAR, 681), Kendell Williamsová (USA, 669), JANA VELĎÁKOVÁ (SR, 675)

3000 m chôdza: Anežka Drahotová (ČR, 11:52,38), MÁRIA KATERINKA CZAKOVÁ (SR, 12:34,29), Agnieszka Jarochovová (Poľ., 12:34,67), Viktória Madarászová (12:31,78)

ČESTNÍ HOSTIA MÍTINGU: Helena Fibingerová, Vénuste Niyongabo, Roman Mrázek, Jozef Plachý